En Sıcak Konular

Türk Amerikan Birliği Başkanı, Çiçek'i ziyaret etti

26 Ocak 2012 16:13 tsi
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmekten korkan bir ülke olmadığını belirterek, ''Görüşümüz nettir; tarihimizde soykırım yok. Kendimizi anlatmakta, konuyu ifade etmekte kusurlarımız olmuştur'' dedi.

Çiçek, Türk Amerikan Birliği Başkanı Faruk Taban ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Taban, birliğin çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi, anayasa taslağı raporu sundu.

Çiçek, yaptığı konuşmada, yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bir araya getiren sivil toplum örgütlerinin ve birliklerin önemine değindi.

Amerika'nın bir çok hareketin başladığı, bir çok düşüncenin taraftar bulduğu bir ülke olduğunu belirten Çiçek, ''Kendimizi anlatabilme noktasında orada sergilediğimiz faaliyetler çok önemli. Ne kadar çok çalışırsak, kat edeceğimiz o kadar çok mesafe var'' dedi.

Türkiye'nin dünya gündeminde olduğu kadar Amerika'nın da gündemindeki bir ülke olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, ''2015 yılına girerken daha da gündem de olacak. Doğru bir üslupla yapılacak etkin çalışmalar Türkiye'nin çıkarlarının korunması noktasında önemli olacaktır'' diye konuştu.

Amerika ile Türkiye'nin yakın ilişkileri olduğu dile getiren Cemil Çiçek, dünyayı meşgul eden birçok olayın Türkiye'nin çevresinde yaşandığını kaydetti. Çiçek, ''Dost ve müttefik iki ülke arasındaki işbirliğinin iyi olması, bölge istikrarını sağlama açısından oldukça faydalıdır. İki ülke arasındaki ilişkileri zehirleyecek çabalardan korunabilmek geleceğimiz açısından önemli olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmekten korkan bir ülke olmadığını ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, şunları söyledi:

''Görüşümüz nettir, tarihimizde soykırım yok. Kendimizi anlatmakta, konuyu ifade etmekte kusurlarımız olmuştur. Ortak komisyonlar kurup araştırabiliriz. Arşivleri açarız, bilim adamları çalışır, ortaya çıkan sonucu herkes kabul eder. Parlamentolar, uluslararası mahkeme görevi göremezler. Tarih komisyonu gibi araştırma da yapamazlar. Parlamentolar, barışı tesis etmekle yükümlüdürler. Fransa'da alınan karar yanlıştır. ABD'de de bazı eyaletlerde bu tür girişimler vardır. Bu noktada, bu tür yanlışlıklara itibar etmeden bilimin ışığında araştırarak bir yerlere varılabilir.

Türkiye-ABD terör konusunda yakın işbirliği içerisinde olan iki ülkedir. Bu işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması, bu konudaki çalışmaların verimliliğini artıracaktır. Hükümetler düzeyindeki ilişkiler oldukça yoğun, parlamento olarak biz de üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz. Bu kapsamda sizlerin yurtdışındaki çalışmalarınız ve faaliyetleriniz oldukça önemlidir.''

Çiçek, ''Türkiye'deki bazı kuruluşlar anayasa konusunda bir şey yapmamışken, sizin hazırladığınız ve sunduğunuz rapor bizim için teşekkür konusudur'' dedi

A.A.Bu haber 607 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,824 µs