En Sıcak Konular

Azeri radyo, Fransız müziklerini çalmaya yasak koydu

26 Ocak 2012 15:57 tsi
Azerbaycan'da yayın yapan bir radyo, Fransa'da sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlere ceza öngören yasanın senatoda kabul edilmesine protesto amaçlı, Fransız müziklerini çalmama kararı aldı.

Azerbaycan'da yayın yapan Media FM radyosu, Fransız şarkıcılarının müzikleri ile Fransızca şarkıları çalmaya yasak koydu. Media FM'nin Genel Müdürü Tural Aliyev, böyle bir kararı Fransa'da sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlere para ve hapis cezası öngören yasanın senato tarafından kabul edilmesine tepki olarak aldıklarını ifade etti. Aliyev ayrıca Fransız müziklerine koydukları yasağın söz konusu yasanın iptal edilmesine kadar devam edeceğini söyledi.

Fransa Senatosu'nun söz konusu yasayı kabul etmesine kardeş Azerbaycan'dan da tepkiler gelmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yasayı şiddetle kınarken, başkent Bakü'deki Fransa Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenlenmişti. Fransa'da Türklerin yasayı protesto etmek için düzenledikleri gösterilere çok sayıda Azeri de destek vermişti.

Öte yandan Azerbaycan'dan Fransa'da sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlere para ve hapis cezası öngören yasaya tepkiler gelmeye devam ediyor. Oscar ödüllü Azeri yönetmen Rüstem İbrahimbeyov, yasa dolayısı ile Fransa Sanat Madalyası'nı iade ettiğini açıkladı. İbrahimbeyov ayrıca Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığından da istifa ettiğini duyurdu.

(CİHAN)Bu haber 585 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,374 µs