En Sıcak Konular

Ahmedinejad'dan AB ve ABD'ye rest

26 Ocak 2012 14:32 tsi
Ahmedinejad, ABD ve AB'ye petrol satmaya ihtiyaçları olmadığını açıkladı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 30 yıldır ABD'ye petrol satmadıklarını, AB'ye de satmaya ihtiyaçları olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, çeşitli projelerin açılışına katılmak üzere gittiği Kerman kentinde yaptığı konuşmada ülkesine yönelik son yaptırım kararlarını değerlendirdi.

Devlet televizyonu tarafından verilen konuşmasında Ahmedinejad, Batılı ülkeleri İran'ın gelişmesini ve kalkınmasını istememekle suçladı.

İran'ın baskılara boyun eğmeden yoluna devam edeceğini kaydeden Ahmedinejad, tüm engellemelere karşı direnileceğini ifade etti.

ABD'ye 30 yıldır petrol satılmadığını ve hiçbir şey olmadığını hatırlatan Ahmedinejad, AB ülkelerine hitaben ''Birkaç Avrupa ülkesine petrol satmaya ihtiyacımız yok'' dedi.

''Kabadayılık ve gürültü çıkarma dönemi bitmiştir'' diyen Ahmedinejad, İran halkıyla dostluğun Batılı ülkeler için daha iyi olduğunu söyledi.

''ABD ve AB'nin yaptırımlarla hedeflerinin İran halkı olmadığını'' söylediklerini anlatan Ahmedinejad, ''Onlar, hedefimizde İran halkı yok yalanını söylüyorlar. Onlardan sormak lazım peki sizin hedefinizde kimler var-'' ifadesini kullandı.

''Batı, İran halkını hedef alıyor'' diyen Ahmedinejad, ''İran halkı başarı zirvelerini fethetmeye ve tarihteki yerini bulmaya karar verdiği için Batılı ülkelerin düşmanlık yaptığını'' söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran'ın yıllık dış ticaret hacminin 200 milyar dolarının sadece 24 milyarının AB ülkeleriyle olduğunu hatırlattı.

İran'ın her zaman müzakerelerden yana olduğunu ifade eden Ahmedinejad, Batılı ülkelerle müzakere sürecinde yeni yaptırım kararları alındığına dikkati çekti.Bu haber 538 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,598 µs