En Sıcak Konular

Rum kesimi İsrail'den elektrik alacak

26 Ocak 2012 13:37 tsi
Rum kesimi İsrail'den elektrik alacak Rumlar, İsrail'den deniz altından kablo ile elektrik alacak

Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu, İsrail ile elektrik anlaşması yapılması için ilk adımları attı. Rum Bakan Andoniadu’nun İsrail ziyaretinde iki ülke arasında deniz altı elektrik kabloları döşenmesi projesinin görüşüldüğü açıklandı.

Rum Haravgi gazetesi; “Kıbrıs ile İsrail Arasındaki Elektrik Bağlantısını Görüştüler” başlıklı haberinde, Andoniadu ile Landau’nun, İsrail ile Güney Kıbrıs arasında; denizaltına döşenecek elektrik kabloları aracılığıyla elektrik bağlantısı kurulmasına dair planlamanın ileriye götürülmesi için atılacak bir sonraki adımları görüştüklerini yazdı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayanarak, iki bakanın, enerji alanındaki olası ikili işbirliği de dâhil olmak üzere; altyapı konularını ele aldıklarını kaydeden gazete, İsrailli bakanın, iki ülke arasında deniz altı elektrik kabloları döşenmesi projesinin; iki ülkenin elektrik enerjisi konularına destek sağlayacağını söyledi.

Bunun, İsrail ile Avrupa arasında yapılan bu tür ilk bağlantı olacağını da vurgulayan İsrailli bakan, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın; Güney Kıbrıs’ı Avrupa kıtası ile bağlayacak olan ve 600 kilometrelik bir deniz altı kablosu yerleştirilmesini öngören bir plana ilişkin işbirliği memorandumu imzalamalarının söz konusu olduğunu da belirtti.

İsrailli bakan, İsrail ile Güney Kıbrıs ve Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki iki proje uygulamaya konulduğu zaman; İsrail’in gerçek anlamda Avrupa elektrik enerjisi ağıyla bağlanacağını sözlerine ekledi. Haberde, iki bakanın, doğalgaz konusunda kısa zaman önce yaşanan gelişmeleri ele aldıkları da ifade edildi.Bu haber 639 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,504 µs