En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu'nu devirmeye hazırlanıyorlar

26 Ocak 2012 09:14 tsi
Kılıçdaroğlu'nu devirmeye hazırlanıyorlar CHP’de Tüzük Kurultayı’nı toplayacak sayıya ulaşan Baykal ve Sav’ın ekipleri güçlerini birleştirdi. Hedef ise Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirmek.

CHP’de mevcut yönetime karşı sessiz muhalefet yürütüp Tüzük Kurultayı için yeterli sayıya ulaşan muhalifler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirmek için düğmeye bastı. İddiaya göre 25-26 şubat tarihlerinde yapılacak Tüzük Kurultayı için Deniz Baykal ve Önder Sav ekibi ortak hareket edip, önergeyle Seçim Kurultayı için bastıracak. Tüzük Kurultayı için toplanan 400 imzaya Baykal destekçileri de eklenince Olağanüstü Kongre için yeterli 651 sayısının aşılacağı belirtiliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde olağanüstü tüzük kurultayının tarihi ile ilgili olarak “Tarih konusunda arkadaşlara bir çalışma yaptırıyorum. Muhtemel ki şubat sonunda (25- 26 Şubat) ya da mart başında (3- 4 Mart) kurultay toplanmış olur” ifadelerini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri üzerine CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav’a yakınlığıyla bilinen CHP Ankara eski İl Başkanı Ali Yıldızlı, Taraf ’a konuştu. Yıldızlı, kurultay tarihi için “26 Şubat duyumunu biz de aldık ancak tarih henüz netleşmedi. Fakat örgütler, kurultayın bir an önce yapılmasını istiyor. Biz, kurultayın ilk gününde salt çoğunluk (Bin 280 delege sayısının yarısı) ile ikinci gün ise katılanların çoğunluğu ile açılmasını istiyoruz” dedi. Ancak başkent kulislerinde, muhaliflerin asıl hedefinin olağanüstü kurultay çağrısı yapmak olduğu konuşuluyor.

Baykal’ın desteğiyle...

İddialarla ilgili Taraf’a konuşan Baykal’a yakın bir CHP’li, şu an yurt dışında bulunan Deniz Baykal’ın Sav ekibine “Genel Başkan’ın yetkilerini tartışma konusu yaparsak yanlış anlaşılırız” mesajını ilettiğini söyledi. Baykal’ın çarşaf liste, ön seçim ve yüzde yirmi barajı gibi konuların vurgulanması gerektiği yönündeki ısrarını sürdüğünü kaydeden CHP’li şöyle konuştu: “Bakın bugüne değin 400’e yakın imzanın Baykal’ın desteği olmadan toplanması çok önemlidir. Geçen sefer İstanbul’dan 90 imza alınmıştı. Şimdi sadece yirmi küsur imza geldi. Adana, Mersin ve Karadeniz’in bazı illerinde de durum böyle. Sayın Baykal’ın desteğini açıklaması durumunda imza sayısı 700’ü rahat bulur. Bu durumda da olağanüstü kurultay çağrısı yapılabilir. Sayın Baykal’ın partideki sorunların çözülmesine dair bir irade görmediği takdirde muhalefete desteğini sunacağını düşünüyorum.”

CHP’li muhalifler, olağanüstü tüzük kurultayının toplanması için yeterli imza sayısının üzerinde olan 362 sayısına ulaşmışlardı. 18 ocak çarşamba günü imzaların Genel Merkez’e teslim edilmesiyle de kurultayın yapılması için kırk beş günlük yasal süre başlamıştı.

TarafBu haber 810 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,594 µs