En Sıcak Konular

Terör örgütü KCK anayasa komisyonu kurmuş

25 Ocak 2012 19:55 tsi
Terör örgütü KCK ana davasının öğleden sonraki bölümünde, tutuklu sanık Muharrem Erbey ile ilgili delillerin okunmasına devam edildi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki delillerden Erbey'in e-maillerini okuyarak, sanığın KCK talimatıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesinde kurulan anayasa komisyonuna öncülük ettiğini belirtti.Komisyonun terör örgütü KCK ana iddianamesinde yer alan Öcalan'ın dört ayaklı paradigmasından biri olan Demokratik Toplum Kongresi bünyesinde kurulduğunu belirten mahkeme, komisyonda alternatif bir anayasanın yapıldığını belirtti. Mahkeme heyeti, sanığın e-maillerinden komisyona şu isimlerin katıldığının anlaşıldığını söyledi: "Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, Mehmet Emin Aktar, Vahap Coşkun, Sezgin Tanrıkulu, Galip Ensarioğlu."

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, sanıkla ilgili gizli tanık Mercek'in beyanlarını okudu. Mercek'in beyanlarında, sanık Erbey'in köyleri boşaltılan ve yakılan vatandaşların Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Kanunu kapsamında müracaat ederek, bu paraların büyük bir kısmını terör örgütü KCK Türkiye Meclisi'ne aktardığını söylediği belirtildi. Gizli tanık Mercek, Erbey için şu beyanlarda bulundu:

"İHD Diyarbakır Şube Başkanıdır. Kadrodur, örgütçüdür. KCK/TM bürosuna sürekli geliyor. Taban kitleyi heyecanlandırmak için yerel, ulusal ve örgüt güdümlü çalışan Roj Tv'ye katılır. Asker ve polis üzerinde baskı oluşturur. Cezaevinden aldığı bilgilerle ilgili kuryelik yapar. Türkiye'de yargılanan şahısların davalarını AİHM'ye taşıyarak, kazandığı paranın büyük bir kısmını örgüte verir. 90'lı yıllarda köy boşaltmaları ile ilgili davalardan edinilen paraların bir kısmını örgüte aktarır. Avukatlar Fethi Gümüş, Cebbar Leygara, Mesut Beştaş, Meral Danış Beştaş'ın aralarında bulunduğu bazı avukatlar, TMK mağduru çocuk davalarını AİHM'e taşıyarak buradan kazanılan paraların büyük bir bölümünü örgüte verir."

Söz alan sanık avuklarından Feride Laçin, müvekkilinin Mercek kod isimli tanığın beyanlarının yalan olduğunu savundu. "Mercek, yalancıdır ama yüzü kara bir yalancıdır." diyerek tepki gösterdi.

AMERİKALI AJAN TERÖR ÖRGÜTÜ KCK'YA ÇALIŞMIŞ

Ayrıca, Diyarbakır'da iki yıl önce gözaltına alınan ve ajan olduğu ortaya çıkan Amerikalı Jake Richard Hess'in, İHD Diyarbakır Şubesi'nde tercüman olarak çalıştığı ve Erbey'in dış ülkelerle ilgili maillerini tercüme ettiği belirtildi. Hess'in, bölge illeri ile ilgili bilgi topladığı ve bunu ABD'nin bir çok kurumuna gönderdiği belirtildi.

Erbey ise Kürtçe yaptığı savunmada, Jack'in öğrenci olduğunu, Türkiye'de İngilizce öğretmenliği, Amerika'da ise doktora yaptığını söyledi.

İki yıl önce oturma izni olmadığı için sınır dışı edilen Hess'in, KCK yöneticisi Remzi Kartal ile Ahmet Gulabi Dere ile işbirliği içinde çalıştığı tespit edilmişti.

cihan

Bu haber 498 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,905 µs