En Sıcak Konular

Bağış, Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu

25 Ocak 2012 19:45 tsi
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupalılardan ekonomik krizden çıkmak için Türkiye gibi demokrasiye yatırım yapmalarını istedi.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun ''Avrupa'da Yeni Bağlam'' oturumunda konuşan Bağış, küresel ekonomik krizin köklü ekonomik yapıları ve güç dengelerini yeniden şekillendirdiğini anlatarak, ''Daha da dramatik olan ekonomik krizin siyasi krize dönüşmüş olmasıdır'' dedi.

Geçen yıl Yunanistan ve İtalya'da seçilmiş hükümetlerin yerlerini teknokratlara devretmesini örnek gösteren Bağış, ''Son günlerde AB'nin, üyelerini etkileyen ekonomik krizin üstesinden gelip gelemeyeceği büyük bir soru işareti olarak görülüyor. Daha da büyük soru şu olmalı: AB ekonomik açıklarla mücadele ederken demokrasi açığını meşru mu görüyor? Ekonomi ve demokrasi arasında denge sağlayıp sağlayamayacağı AB için yakın gelecekte gerçek bir test olacak'' diye konuştu.

Ekonomik krizleri aşmada tek meşru ve etkin aracın gerçek demokrasi olduğunu vurgulayan Bağış, Türkiye'nin 2001 yılında yaşadığı ağır ekonomik krizi hatırlatarak, ''Biz ekonomik krizden demokrasiye yatırım yaparak çıktık, siz de aynısını yapın'' tavsiyesinde bulundu.

Avrupalılardan bu şekilde Türkiye tecrübesinden ilham almaları çağrısında bulunan Bağış, 9 yıldır iktidarda olan AK Parti hükümetinin siyasi istikrarın da yardımıyla Türkiye'ye büyük ekonomik dönüşüm yaşattığını anlattı.

Bağış, ''Siyasi programımız demokraside çağ atlamayı, şeffaf ve hesap verebilir idareyi ve sivil toplumun gelişmesini öngörüyor. Gerçekte AK Parti Türkiye tarihinde en reformist ve en liberal hükümettir'' diye konuştu.

9 yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptıklarını belirten Bağış, bugün Türkiye'nin etkileyici ekonomik gelişmesi ve siyasi istikrarıyla küresel düzeyde damgasını vuran bir ülke haline geldiğini ifade etti.

AB'nin geleceğine Türkiye'nin yapabileceği paha biçilemez katkının gözardı edilemeyeceğini kaydeden Bağış, ''Daha şimdiden AB üyelerinin AB pastasından aldıkları payın Türkiye nedeniyle daralmayacağını, tam aksine Türkiye'nin üyeliğiyle pastanın daha da büyüyeceğini ispatladık'' dedi.

Avrupa'daki ekonomik krize ve Türkiye'nin üyelik sürecindeki engellere rağmen sağduyunun galip geleceğine ilişkin inancını dile getiren Bağış, ''Biz büyük bir yapbozun parçalarıyız ve daha güçlü bir Avrupa istiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz'' diye konuştu.

Bakan Bağış, Dünya Ekonomik Forumu açılış resepsiyonuna da katıldı.Bu haber 439 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,113 µs