En Sıcak Konular

Güler dokunulmazığının kaldırılmasını istedi

25 Ocak 2012 19:20 tsi
AK Parti'li Güler 'Her türlü araştırma, incelemeye hazırım. Görevimle ilgili bir sorumluluk tespit edilip, fezleke hazırlanırsa dokunulmazlığımın kaldırılmasını talep edeceğim'' dedi.

AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Hrant Dink cinayetiyle ilgili her türlü araştırma, inceleme, soruşturma, kovuşturmaya hazır ve açık olduğunu belirterek, göreviyle ilgili bir sorumluluk tespit edilip, fezleke hazırlanması halinde dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edeceğini söyledi.

CHP, Danışma Kurulu toplanamadığı için Hrant Dink cinayetinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının sorumluluğuyla ilgili Meclis araştırması açılması önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Dink cinayetiyle ilgili mahkeme kararından sonra yazıların bir kısmının yanlış ve eksik bilgilere dayandığını söyledi.

Güler, ''Suskunluğumuz edebimizden, devam eden yargı sürecine saygımızdan, kamu görevlileriyle ilgili yürütülen soruşturma işlemlerine olan saygımızdandır'' dedi.

Konuyla ilgili 5 yıldan bu yana bir çok inceleme yapıldığına işaret eden Güler, görevini yerine getirmemek gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Güler, her türlü araştırma, inceleme, soruşturma, kovuşturmaya hazır ve açık olduğunu belirterek, göreviyle ilgili bir sorumluluk tespit edilip, fezleke hazırlanması halinde dokunulmazlığının asla arkasına sığınmayacağınını, kaldırılmasını talep edeceğini söyledi.

Öneri aleyhinde söz alan AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının kendisine ulaşan talepler doğrultusunda bilgi ve belgelerin geciktirmeksizin gönderdiğini anlattı.

Dosyanın kapanmadığını, sürecin tamamlanmadığını belirten Bilgin, ''İnanıyoruz ki temyiz aşamasında yargı şüpheleri giderecek, kamu vicdanını rahatlatacaktır. Temyiz incelemesi sonucunda yüksek mahkeme, bu karardan çok farklı karar verebilir. Bu tamamen bağımsız yargının görevidir. Temyize gidecek dosya hakkında yorum, görüşme yapmak doğru değildir. Sağduyu içinde temyiz sonucunu beklemek gerekir. Biz inanıyoruz ki bu noktada adalet yerini bulacak, kamu vicdanı rahatlayacaktır'' diye konuştu.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in konuşmasında sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''Bu ülkenin kanunlarına göre seçileceksiniz, bu ülkenin aleyhine bir yalanla ilgili iddiayı kabul eden Fransız parlamentosunu destekleyeceksiniz, bu ülkenin vatandaşı olmayı içinize sindirmek zorundasınız'' dedi.

Tuncel, yeniden söz alarak, Fransız parlamentosunda kabul edilen yasaya ilişkin bir şey söylemediğini belirterek, ''TBMM, Ermeni yurttaşların sorunu konusunda ne yapacak? Hepimiz kardeşiz edebiyatından çıkıp, kardeşlik hukukunu kurmak zorundayız'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Türk milletinin tarihinde soykırım bulunmadığını, Türk milletinin, hiçbir millete karşı soykırım yapmadığını kaydetti.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Dink'in kim tarafından öldürüldüğünü ortaya çıkarılmasını en çok isteyenin kendisi olduğunu belirterek, ''Burada açık ya da kapalı Meclis toplantısı yapalım, Ermenileri kim öldürmüş ortaya koyalım, var mısınız? Hepsini tek tek ABD, İngiliz, Fransız, Türk belgeleriyle açıklayalım'' çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda daha sonra, Türkiye ve Kazakistan Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin İşleyişine Dair Anlaşma ile 22 Ekim 2009 tarihli Türkiye ile Kazakistan Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin İşleyişine Dair Anlaşmaya Değişiklikler Getirilmesi Hakkında Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Çek Kanun Tasarısı'nda komisyonun yerinde olmaması nedeniyle birleşimi, yarın saat 13.00'de toplanmak üzere kapattı.

aa

Bu haber 501 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,789 µs