En Sıcak Konular

TBMM Genel Kurulu'nda yargı tartışması

25 Ocak 2012 18:39 tsi
BDP'nin KCK operasyonları ile ilgili araştırma önergesinin ele alınıp alınmamasıyla ilgili önergesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda sert tartışmalar yaşandı.

BDP'nin önergesi görüşülmeden önce, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, BDP'nin ''KCK operasyonlarıyla'' ilgili araştırma önergesinin, Anayasanın 138. maddesine aykırı olduğu için işleme alınmadığını ve geri gönderildiğini açıkladı.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın açtığı usul tartışmasında, başkanlığın tutumunda değişiklik olmayınca, BDP'nin ''tutuklu ve hükümlü sayılarının artmasıyla ilgili'' araştırma önergesinin bugün ele alınmasına ilişkin grup önerisi ele alındı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, dün konuşulamayanların bugün konuşulur hale geldiğini belirterek, ''Bugün düşünce özgürlüğü konusunda Fransa'nın çok çok önündeyiz'' dedi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, ''ortada Kürt sorunu değil, Türkiye sorunu'' olduğunu iddia ederek, ''Sorunun çözümü bugün kapıdadır ama iktidar bu kapıyı açıp içeri girmek yerine geri dönmeyi tercih etmiştir'' diye konuştu.

Siyasi iradelerini kimseye teslim etmediklerini belirten Ata, ''AKP 'bize emanet edin' dedi ama onlara irademizi teslim etmedik'' ifadesini kullandı.

Sorunun çözümü için cesaret ve kararlılık da gerektiğini ifade eden Ata, ''Biz, elimizi taşın altına koyduk'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, ülkede artık ''düdükle oturup düdükle kalkan yargıçlar olmadığını'' belirterek, ''Bir tek iddianame yazdığı için bütün yetkileri elinden alınan yargıç yok. Bunu bilen yargıçlarımız her konuya hak ettiği oranda değer verip gereğini yapmaktadır'' diye konuştu.

Turan, tutuklamaların artmayıp azaldığını söyledi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, yargıyı, Başbakan'ın talimatıyla AKP iktidarının yönlendirdiğini öne sürdü.

KCK operasyonlarına değinen Buldan, ''Hodri meydan; biz de aynı suçları işledik, bizi de tutuklayın'' dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AİHM'nin Türkiye'yi adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, uzun tutukluk nedeniyle tazminata mahkum ettiğini ifade ederek, ''Mahkum olduğunuz tazminatları neden ödüyorsunuz? Neden 'bunlar olmuyor' demiyorsunuz?'' sorusunu yöneltti.

Öztürk, ''Demokrasiyi kullanarak iktidara geldiniz ama şimdi iktidara kalmak için demokrasiyi hiçe sayıyor, katlediyorsunuz'' diye konuştu.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, KCK'nın alternatif bir devlet arayışı olduğunu dile getirerek, CHP'nin bu konuda tarafını belirlemesi gerektiğini söyledi.

Ali Rıza Öztürk, Can'ın sözlerine cevap vermek için söz alarak, ''Biz dışarıdan gelen PKK üyeleri için mobil mahkeme kurmadık. Bu ülkede terörün sırtını sıvazlayan sizsiniz'' dedi.

görüşmelerden sonra yapılan oylamada BDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Halk Meclisi Başkanı Anna Harlamenko, Genel Kurul çalışmalarını bir süre izledi.

aaBu haber 446 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,055 µs