Soros uyardı: Polis devleti geliyor | " /> Soros uyardı: Polis devleti geliyor | "/>

En Sıcak Konular

Soros uyardı: Polis devleti geliyor

25 Ocak 2012 12:26 tsi
Soros uyardı: Polis devleti geliyor George Soros, 2012 yılında ABD dahil bir çok batı ülkesinde, rejimlerin daha otoriter olabileceğine dikkat çekti.

 Davos’ta yapacağı konuşma öncesi Newsweek dergisi ile bir söyleşi yapan Soros, profesyonel yaşantısında ilk kez piyasanın durumundan şaşkınlık duyduğunu ve en kötü olasılıkla tüm mali sistemin çökmesine neden olabilecek bir krizin önüne geçme yolu göremediğini kaydetti. Şu andaki krizi Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve Büyük Bunalıma benzeten Soros, piyasaların gücü konusundaki eski inanca artık bel bağlanamayacağını belirtti.

Soros, “Euro sürmeli, çünkü çökmesi, Avrupa ve dünyanın kaldıramayacağı bir erimeye yol açar. Sizi neşelendirmeye çalışmıyorum. Durum tüm kariyerinde gördüğümden daha ciddi ve zor. Tüm gelişmiş dünyanın gerilemesinden söz ediyoruz” dedi. “En iyi senaryo deflasyonist bir ortama girilmesi. En kötü senaryo ise mali sistemin çökmesi” diyen Soros, sorunları anlamak için akıl çağından yanılabilirlik çağına geçmemiz gerektiğini belirtti. İşsizlik ve borç sorunlarının çözülememesi durumunda sokaklarda şiddetin artmasının kaçınılmaz olacağını söyleyen Soros, bunun sonucunda özgürlüklerin askıya alınması ve bir polis devletinin kurulabileceği uyarısında bulundu. ABD´de de sokak çatışmaları olasılığı konusunda bir soru sorulan Soros, çatışmaların olabileceğini ve bunların hukuk düzeninin sağlanması için güç kullanılmasını yerinde göstermeye yarayabileceğini ve aşırıya kaçılması durumunda baskıcı bir düzen kurularak ABD’de kişisel özgürlüklerin sınırlanabileceğini kaydetti.

Bu haber 2,018 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,342 µs