En Sıcak Konular

TFF: 58. madde değişmeyecek

25 Ocak 2012 10:50 tsi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, 58. Madde'nin değişmeyeceğini söyledi.

TFF Başkan Vekili Arıboğan Sportstv’ye önemli açıklamalar yaptı. ''Türk futbolunun uluslararası arenadaki prestijini düşünerek adım atmak zorundayız. Cornu ile yüzleşmekten çekinmem. 58. madde değişmeyecek ancak yaptırımlar uygulanacak. Bizimle görüştükten sonra UEFA da bize hak verdi.'' diyen Lutfi Arıboğan, UEFA’dan onay geldi haberlerine cevap verdi.

Arıboğan, “UEFA dün itibariyle böyle bir yazı gönderdi. Türk futbolunun geldiği noktada, TFF genel kurulunun bu yönde bir kararı olursa, bu kararın UEFA’nın talimat ve prensiplerine aykırı olmayacağını bildirdiler.” dedi.

''Küme düşme konusunda alınacak karara uyacağını UEFA yazılı olarak bize ifade etti.'' diye konuşan Arıboğan şöyle devam etti:

“UEFA'dan yazılı olarak bunu bize ifade ettiler. Küme düşme cezası olmazsa buna uyacaklar. Ancak aynı yazı sadece cezasızlığı kasteden bir terminoloji değil. Bunun dışında etkin bir şekilde karar verilmesini bekliyorlar.”

BİZ ULUSLARARASI PRESTİJİMİZ KAYBOLMASIN DİYE UĞRAŞIYORUZ

UEFA’nın Cornu’nun ifadelerini CAS’ta geri çekmesi konusunda açıklamalar da yapan Lutfi Arıboğan, “Aslında kamuoyunda bir takım yanlış bilgilendirmeler yapılıyor. Türkiye hem kendisi hem de futboluyla çok önemli bir ülke.'' diyerek şöyle devam etti:

''Türkiye ülke olarak futbolda çok önemli bir yer kaplıyor. Biz bir yerde uluslararası prestijin kaybedilmemesi için çalışıyoruz. Balkanlar, Kafkasya, Uzakdoğu, Ortadoğu’da Türk futbolunun prestijiyle yakından ilgilenen ülkeler var. Bu açıdan Türk futbolunun prestijine çok önem veriyoruz. Bu dönemde Türk futbolunun önemli sorunlarla karşılaştığını biliyoruz. Sorunları çözerken bir bütün olarak bakıyoruz. Bir çok insan, kurum dar bir pencereden günlük olarak futboldaki sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorlar. Belki haklı olabilirler; ancak biz Türk futbolunun prestijini uluslararası düzeyde korumak zorundayız.”

CORNU’NUN RAPORUNUN CAS’TAN GERİ ÇEKİLMESİNİ BİZ İSTEDİK

Fenerbahçe’nin CAS’a açtığı davanın detaylarına da değinen Arıboğan, “Bilindiği gibi Fenerbahçe’nin CAS’ta UEFA ve TFF’ye karşı açtığı davada, UEFA’nın ilk raporunda CORNU’nun ifadeleri yoktu. Daha sonra Cornu’nun eklenmiş bir kaç sayfalık raporu ortaya çıktı. Bu rapor ortaya çıktığında biz TFF olarak karşı çıktık ve bunu UEFA’ya bildirdik. UEFA’dan bunu geri çekmesini talep ettik. UEFA’da bize hak verdi ve o raporu da geri çekti. Buradaki önemli detay da, UEFA Cornu’nun Türkiye’de yaptığı toplantıda Etik Kurulu raporundan bahsedilmediğidir.'' diye konuştu.

“Fenerbahçe avukatı kamouyonu yanlış bilgilendiriyor.” diyen Arıboğan, “İşin hukuki bölümleriyle ilgili yorum yapmak istemiyorum” ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

“Hukukçu değilim. Ancak 16 Ocak’ta Fenerbahçe’nin avukatının bu raporu geri çekmemesi konusunda CAS’a yazı göndermesi ironik. Bence bu ilginç. Ayrıca da bugün gazetelerde yer alan bir şey var. Cornu’nun raporunun geri çekmesini istemediği ek olarak benim ve İlhan Helvacı’nın Cas davasında Cornu ile yüzleşme talebi var. Ben Cornu ile yüzleşmekten çekinmem. Benim de tercih edeceğim bir şey olabilir. Ancak böyle bir yüzleşmeyi CAS reddetti. Böyle bir yüzleşmenin olmayacağını açıkladı. Ona rağmen Fenerbahçe avukatının kamumoyunu yanlış yönlendirmesi dikkat çekici.''

CORNU’YA NEDEN DAVA AÇMADI?

Lütfi Arıboğan, “Cornu’ya neden dava açmadınız?” şeklindeki soruya ise ''20 yıllık sporculuk yaşantımda ve daha sonra spor yöneticiliğimde olaylara kişisel değil, kurumsal baktım. Bu süreçte de suskunluğumu olgunluğumu korumaya çalıştım. Sakin ve olgun duruşumun sebebi Türk futbolunun geleceğiyle ilgilidir. Kulüplerimizin UEFA ile ilişkilerinin doğru şekilde yönetilmesi önemlidir. En önemlisi de Türkiye’nin gelecekte alacağı UEFA organizasyonlarını tehlikeye atmama düşüncemdir. Cornu’ya kişisel dava açmak sorun değil. UEFA’nın CAS’a yazdığı yazıyla raporu geri çekmesi nedeniyle bu benim için yeterli diye düşünüyorum.” cevabını verdi.

    26 Ocak’taki TFF Olağanüstü Genel Kurul’da nasıl bir çağrıda bulunacağı konusunda ise Lutfi Arıboğan, “Türk futbolunun içinde bulunduğu kaostan çıkmak için sağduyuya ihtiyacı vardır. Genel kurulumuzun ve genel kurulumuzu oluşturan delegelerin sağduyulu davranacaklarını zannediyorum.” dedi.

cihan


Bu haber 461 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,559 µs