En Sıcak Konular

Fransa'ya tarihi uyarı

25 Ocak 2012 09:15 tsi
Fransa'ya tarihi uyarı Bu açıklama önemli...

Af Örgütü, Fransız Senatosu'ndan geçen yasanın 1915 olaylarını sorgulamayı suç kabul ettiği için  ifade hürriyetini ihlal ettiğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) Avrupa ve Orta Asya Masası Direktörü Nicola Duckworth “Bu yasa eğer yürürlüğe girerse ülkedeki özgür tartışma ortamını baltalayacak ve Fransa'nın uluslararası alanda diğer ülkelere ifade hürriyetini tavsiye etmesi politikasıyla çelişecektir." dedi.

Duckworth "Fransa’da da Türkiye’de de dünyanın diğer her yerinde de insanlar düşüncelerini ifade etmekte özgür olmalı.” şeklinde konuştu.

Uluslararası insan hakları kanunları ifade hürriyetinin kısıtlanmasına ancak insanların kişilik haklarına ve hürriyetlerine saygı ya da kamu düzeni ve ulusal güvenliğin korunması gibi bazı durumların ihlal edilmesi durumunda "istisnaî" olarak izin veriyor.

Uluslararası Af Örgütü Fransa Senatosu'nun verdiği kararda bu istisnaî durumlardan hiçbirinin bulunmadığına dikkat çekerek, tepki gösteriyor.

Direktör Nicola Duckworth “Mesele 1915’de gerçekten bir soykırımın olup olmadığı değil, mesele Fransa’da ifade hürriyetinin kısıtlanmasıdır. Fransız makamları uluslararası arenada savundukları değerlerle çelişkiye düştüler” diyor.

Fransa Senatosu'nda önceki gün kabul edilen yasayla, 1915 olaylarının soykırım olup olmadığını “saldırganca” sorgulayan ya da bu olayları hafife alanlara bir yıla kadar hapis cezası ya da 45 bin Avro para cezası verilmesi karara bağlanmış durumda.

trthaber

Bu haber 1,038 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,767 µs