En Sıcak Konular

Terör örgütü PKK'nın Avrupa planı

25 Ocak 2012 08:27 tsi
Terör örgütü PKK'nın Avrupa planı Alman Federal İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK konusunda açıklamalar yaptı.

Alman İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK'da şiddet ve saldırganlığın anlık davranışlar değil, 'bir konseptin parçası' olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, PKK yönetiminin Türkiye'de terörist eylemlerle sürdürdüğü çatışmayı Avrupa'ya taşıma amacında olduğunu ifade etti.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK konusunda Zaman'a açıklamalar yaptı. PKK'nın Almanya'nın iç güvenliği için 'yıkıcı bir faktör' olduğunun altını çizerken, güvenlik birimlerinin PKK'nın gösteri, kundaklama ve işgal eylemlerinin artışını gözlemlediğine dikkat çekti. AB'ye de uyarılar gönderen bakanlık, örgütün Türkiye'de terörist eylemlerle sürdürdüğü çatışmayı Avrupa'ya yaymayı gündemine aldığını bildirdi. PKK'da şiddet ve saldırganlığı, 'anlık davranışlar değil, bir konseptin parçası' olarak tanımlayan İçişleri Bakanlığı şu tespiti yaptı: "Örgüt, Avrupa'daki eylemlerini şiddet ve saldırganlıkla hangi kapsamda yürüteceğinin kararını vermektedir."

Zaman'a açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, PKK'nın Almanya'nın iç güvenliği için 'yıkıcı bir faktör' olduğunun altını çizdi. Örgütün, Alman güvenlik güçleri için 'daimi bir meydan okuma' içinde bulunduğu vurgulanan açıklamada, "Alman emniyet teşkilatının yapısı gereği koruyucu önemler almak, eyalet emniyet dairelerinin sorumluluk ve yetki alanına giriyor. Engelleyici ve bastırıcı adımlar alan Almanya, çok geniş kapsamlı tedbirlerle PKK ile mücadele etmektedir." denildi. Bu mücadele çerçevesinde federal ve eyalet yönetimlerinin 1993 yılından bu yana PKK'yı oluşturan yapı ile ilgili toplam 53 yasak kararı aldığının altı çizilirken, federal savcının açtığı davaların sonucunda 1990'lı yıllardan bu yana yaklaşık 100 üst düzey PKK yöneticinin kısmen uzun yıllar içeren cezalara çarptırıldığını belirtildi. Eyalet kolluk kuvvetlerinin 2004 yılından bu yana 3 bin 500 PKK etkinliği hakkında soruşturma başlattığı ifade edildi. PKK'nın Almanya'da 1993 yılından beri yasak olduğu belirtilen açıklamada, örgütün Alman hukuk düzenini 'sistematik olarak hiçe saydığına' dikkat çekildi. Örgütün son 20 yılda değişmeyen hedefleri arasında Türk-Kürt barışını bozmanın yer aldığına vurgu yapılan açıklamada, "PKK'nın 1990 yıllardan beri bilinen yöntemlerinden biri, burada yaşayan yüz binlerce Kürt ve Türk'ün barış içinde ortak yaşamını tehdit etmektir. PKK, tüm Kürtleri tek başına temsil iddiasıyla kibirli bir şekilde hareket etmektedir. Halbuki Almanya'da yaşayan yaklaşık 800 bin Kürt'ün küçük bir kısmı örgütü destekliyor. 13 bini çekirdek grup olmak üzere örgütün etkinliklerine yaklaşık 100 bin kişi katılıyor." denildi.

PKK ile Sol Parti ilişkisine dikkat çekilen açıklamada, örgütün birçok faaliyetini bu partinin perdesi altında yaptığı kaydedildi. PKK'nın yandaş toplamak ve finansman sağlamak amacıyla düzenlediği etkinliklerle Almanya'yı istismar ettiğinin anlatıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu aktiviteler artan oranda PKK-Sol Parti işbirliğiyle gerçekleşiyor. PKK, Sol Parti'nin şahsında propagandasını yapan bir borazan ve etkisi meclislere kadar giden çıkarları için bir avukat bulmuştur. Sol Parti ise PKK ile olan işbirliği sayesinde Kürt seçmen tabanına ulaşmaktadır."

Geçtiğimiz günlerde Deutsch Türkische Nachrichten (DTN) adlı haber portalına konuşan bir iç istihbarat yetkilisi de, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde iki Kürt kökenlinin milletvekili adayı gösterilip seçilmesini de buna bağlamıştı. Bu arada Der Spiegel dergisi, 27 Sol Partili üst düzey ismin takip altına alındığını yazdı. İzlenenler arasında partinin Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi ve Genel Başkanı Gesine Lötsch de bulunuyor.Bu haber 592 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,423 µs