En Sıcak Konular

Birinci 'Ergenekon'da 212. duruşma başladı

24 Ocak 2012 11:32 tsi
Birinci ''Ergenekon'' davasının 212. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık katıldı.

Bu davadan tutuksuz yargılanan başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay ile başka suçtan hükümlü Sedat Peker de duruşmada hazır bulundu.

Tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Hayrettin Ertekin, Seyhun Zayim, Sevgi Erenerol ve Zekeriya Öztürk ile dünkü duruşmada olay çıkardıkları için men cezası verilen Bedirhan Şinal, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu, Özkan Kurt ve Osman Yıldırım ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dünkü duruşmada sanıkların sadece öğleden önce ve sonra birer kez verilen aralarda duruşma salonundan dışarı çıkabileceklerine ilişkin karar aldıklarını hatırlatarak, sanıklardan bu kuralı ihlal etmemelerini istedi.

Özese, mazereti olan sanıkların mahkemeye dilekçe vermeleri gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine tutuklu sanıklardan Mehmet Fikri Karadağ, ''Tuvalete çıkmak için dilekçe mi vereceğiz?'' diye tepki gösterdi. Başkan Özese ise ''Biz de aynı şartlarda salonda kalıyoruz. Gerekirse 3-5 saat yerimizden kalkmıyoruz'' diye konuştu.

Dünkü duruşmada dinlenilen ''Gizli tanık Poyraz'', gizli tanık odasından sesi ve görüntüsü bozularak duruşma salonuna yansıtıldı.

''Gizli tanık Poyraz'', bundan sonraki aşamada görüntüsü ve sesinin bozulmadan orijinal haliyle gösterilmesini istediğini belirterek, ''Bunlar zaten benim peşimde. Nasılsa kim olduğumu da biliyorlar. Onlar beni kovalamaktan, ben de onlardan kaçmaktan bıktım. Cenabı Allah'ın verdiği canı yine cenabı Allah alır. Zaten kalemim de kırılmış. Bildiklerini yapsınlar. Öldüreceklerse de öldürsünler'' şeklinde konuştu.

Bunun üzerine gerekli sistemin kurulması için duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Gizli tanık Poyraz''ın sözlü beyanı üzerine sesi ve görüntüsünün salona yansıtılmasına karar verildiğini açıkladı. Başkan Özese, ancak gizli tanığın açık kimliğinin açıklanmasının da yasaklandığını kaydetti.

Bunun üzerine ''Gizli tanık Poyraz''ın sesi ve görüntüsü normal olarak duruşma salonuna yansıtıldı.

Duruşma, sanıkların ''gizli tanığa'' sorularını yöneltmesiyle devam ediyor.

aa

Bu haber 463 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,500 µs