En Sıcak Konular

Davos'a Türk kadın bakan katılıyor

24 Ocak 2012 10:40 tsi
Aile ve Sosyal Politiklar Bakanı Fatma Şahin 26-28 Ocak tarihleri arasında Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos beldesine gidecek.

Bakan Şahin her yıl dünya liderlerinin katıldığı foruma katılan ve konuşma yapacak olan ilk Türk kadın bakan ve siyasetçi olacak.

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu'nda bugüne değin daha çok ekonomi ve dış politika gibi konularda varlık göstermişti. Bu yılki forumda ‘cinsiyet eşitliği’ ve ‘sosyal politikalar’ konularında da Bakan Şahin' in davet edilmesiyle Türkiye açısından bir ilk gerçekleşmiş olacak. Bakan Fatma Şahin'in konuşmacı olarak katılacağı en önemli oturumlardan biri "cinsiyet eşitliği" ile ilgili. Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde bulunan Global Gender Parity Group (Küresel Cinsiyet Eşitliği Grubu) tarafından düzenlenen ve ekonomik alanda cinsiyet eşitliğinin sağlanması için vizyon geliştirmeyi hedefleyen oturum 27 Ocak Cuma günü gerçekleşecek. Bu toplantı ekonomik alanlarda cinsiyet eşitliği farkının ortadan kalkması için sistematik bir yaklaşım çerçevesinde ortak akıl yaratmayı hedefliyor. Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab'ın açılış konuşmasını yapacağı oturuma Bakan Fatma Şahin ile birlikte Birleşmiş Milletler Kadın Bölümü (UN Women) Başkanı Michelle Bachelet, Alcatel- Lucent CEO'su Ben J. Verwaayen, Coca Cola Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent, Hacı Ömer Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, Wal-Mart Başkan Yardımcısı Leslie Alan Dach gibi isimler de katılıyor.

Şahin bu oturum dışında, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve uluslararası çeşitli STK liderlerinin katılacağı ve küresel zorluklarla başedilmesi konulu oturuma; sağlık ve sosyal yardım konularında sektörel dünya liderlerinin katılacağı ve sürdürülebilir sağlık ve yardım sistemlerinin ele alındığı oturuma; Kanada Ekonomi Bakanı James M. Flaherty, OECD Başkanı Angel Gurria, ILO Başkanı Juan Somavia, Kore Ticaret Bakanı Bark Tae-Hoe, İsveç Ekonomi Bakanı Anders Borg, WHO Başkanı Margaret Chan, Brookings Enstitüsü Direktörü Kemal Derviş, Pakistan Başbakanı Syed Yusuf Raza Gilani,Yeni Zelanda Ekonomi Bakanı Tim Groser, IFC CEO su Lars H. Tunnel gibi liderlerin ile bir araya geleceği ve dünyada iş bulma zorluklarının ele alınacağı oturuma; Birleşmiş Milletler Kadın Bölümü Başkanı Michelle Bachelet, Ernst&Young Yöneticisi Beth A.Brooke, WIPSEN-Africa Başkani Leymah Gbowee, Avrupa Komisyonu Üyesi Viviane Reding gibi küresel kadın liderlerle kadın liderliğini konu alan oturuma ve akşam yemeğine; küresel liderlerin katılacağı ve Doğuş Grubu tarafından ev sahipliği yapılan reform ve büyümenin konuşulacağı oturum ve akşam yemeğine katılacak.

cihan

Bu haber 474 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,800 µs