En Sıcak Konular

TFF'den çarpıcı hamle

24 Ocak 2012 08:36 tsi
Soruşturmada adı geçen 8 kulüp suçlu bulunursa alt liglere gün doğacak...

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Türk futbolu, perşembe günü Futbol Federasyonu'nun 58. madde için yapacağı genel kuruluna kilitlendi. Kritik oylama için geri sayım sürerken, Federasyon da cezalar kesinleşirse yapacağı hamleleri şimdiden belirlemeye başladı.

Soruşturmada adı geçen Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediye, Manisaspor, Mersin İdmanyurdu ve Giresunspor suçlu bulunursa alt liglere de gün doğacak. Suçlu olan takıma minumum -12 puan uygulaması yapılacağı, naklen yayın gelirlerinin geri alınacağı ve ceza alacak kulüplere 2 ile 10 milyon TL arasında yaptırım uygulanacağı belirtilmişti. Kurtuluş reçeteleri olacak 6 Süper Lig kulübünün naklen yayın geliri olan 216.85 milyon TL'nin yanı sıra adı geçen tüm takımlara verilecek cezalarla birlikte havuzda yaklaşık olarak 250 milyon liranın birikmesi bekleniyor.

İşte bu noktada Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın bu rakamın büyük bölümünü Bank Asya, 2. ve 3. Lig kulüplerine dağıtmayı planladığı ve bunu bazı başkanlarla paylaştığı öğrenildi. Böylece şike geliri, alt liglerde mücadele eden ve zor günler geçiren kulüplerin kurtuluş reçetesi olacak. Bilindiği gibi 2. ve 3. Lig kulüp başkanlarının büyük çoğunluğu naklen yayın ihalesinden pay alamadıkları gerekçesiyle perşembe günkü genel kurulda 58. maddenin değişmemesi için ret oyu kullanacağını açıklamıştı. TFF'nin bu atakla, yapılacak genel kurulda elini sağlamlaştırmayı da 303 oy hedeflediği ifade edildi.

HAKKIMIZI HELAL ETMEYİZ

Küme düşen takımların TFF'den tek isteği eksi puan cezasının geçen sezonun sıralamasına göre yapılması. Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, "Aydınlar'a eksi puan uygulaması yapılacaksa bunun geçen sezon puan cetveline göre yapılması gerektiğini söyledim. Kendisi buna sıcak bakmadı. 'Bu yapılmazsa hakkımızı helal etmeyiz' dedim. Perşembe genel kurul sonrası artık hukuki yollardan olayı takip edeceğiz. Gerekirse UEFA ve FIFA'ya kadar da şikayet edeceğiz" şeklinde konuştu. Mükafatı başka takımlar alıyor Kasımpaşa Başkanı Hilmi Öksüz ise "Bu sezon eksi puanlama uygulanırsa lig sonuncusu Ankaragücü'ne büyük bir artı sağlanıyor. Hakkım gaspedilmiş, yapana ceza veriyorsunuz, mükâfatı ise başka takım alıyor" dedi. Öte yandan Bucaspor yönetimi yayınladığı bildiride, "TFF genel kurulunun ve TFF başkanlığının görevi şikecileri değil,mağdurları korumaktır" ifadelerini kullandı.

bugün


Bu haber 441 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,417 µs