En Sıcak Konular

Yüz nakli olan hasta uyandırıldı

23 Ocak 2012 15:34 tsi
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yüz nakli gerçekleştirilen 19 yaşındaki Uğur Acar uyandırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın uyandırıldığını ve şu anda ağrıları olduğunu kaydetti. Özkan, Acar'ın elini kaldırarak baş parmağıyla iyi olduğunu işaret ettiğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan da, Uğur Acar'ın uyandığı zaman yüz nakli olduğunun farkında olduğunu, çevresindekilerin ne yaptığını bildiğini, eliyle de kendilerine her şeyin yolunda olduğuna dair işaret verdiğini anlattı.

BİR AYDA 5 KEZ YÜZ NAKLİNE TEŞEBBÜS ETMİŞLER

Türkiye'nin ilk iki kol nakli ve dünyanın ilk rahim naklinin ardından dünyadaki prestij ameliyat olarak adlandırılan tam yüz nakline de imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan, bir ayda 5 kez yüz nakline teşebbüs ettiklerini, altıncısında başarıya ulaştıklarını söyledi.

25 Eylül 2010'da 23 yaşında hayata veda eden Fatih Demirel'den alınan iki kolu, iş kazası sonucu iki kolu dirsekten kopan Cihan Topal'a naklederek dünyada büyük yankı uyandıran, 8 Ağustos 2011'de ise kadavradan alınan rahimi 21 yaşındaki Derya Sert'e naklederek dünyanın ilk rahim nakline imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan, gerçekleştirdiği yüz nakli ile Türkiye'ye sağlık alanında büyük prestij sağladı.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, aynı anabilim dalının başkan yardımcılığını yapan eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ve AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile birlikte AA'nın sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Özkan'ın başarılarının üniversitenin ve Türkiye'nin prestijini arttırdığını vurgularken, özellikle rahim naklinde beklenen bebeğin doğması durumunda Türkiye'nin sağlık alanında ilk Nobel ödülüne kavuşabileceğini söyledi.

Dünyada ve Türkiye'de gerçekleştirdiği ilklerle gündeme oturan ancak mütevaziliği ile dikkati çeken Prof. Dr. Özkan ise 'Eğer rahim naklinde başarıya ulaşırsa bizim Nobel'imiz o çocuk olacak' dedi.

Rahim nakli 'fantastik', yüz nakli 'prestij'

Prof. Dr. Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesi'nde iki kol, yüz ve rahim nakli hedefiyle yola çıktılarını söyledi. İki kol naklinde başarıya ulaştıklarını, rahim naklinde şu ana kadar işlerin yolunda gittiğini ve yaz aylarında nakil yapılan Derya Sert'in rahmine embriyonun yerleştirileceğini belirten Özkan, yüz naklindeki başarı için ise bir süre beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Rahim naklinin dünyada bir ilk olması nedeniyle büyük önem taşıdığını, yüz naklinin ise sağlıkta bir ülke için prestij olduğunu vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:

'Bunların içinde en önemli, en fantastik olanı rahim nakli. Çünkü bunun bir süreci var, çocuğun ele alınması var. O sonuçlandığında çok fantastik olacak. Ama yüz naklinin Türkiye'de yapılması gerekiyordu. Çünkü yüz nakli dünyada prestij ameliyat. Bunu yapan 4 ya da 5 ülke var. Yurt dışında 'Türkiye'de yüz nakli de yapılıyor, başka neler yapılmaz ki' duygusunu yaratacak.'

Bir ayda 5 kez niyetlendiler

Yüz nakline çok iyi hazırlandıklarını belirten Prof. Dr. Özkan, 'Bir yıldır sürekli yüz naklini konuşuyoruz. Yüz naklini 31 Aralık'a kadar yapacağız diyordum. Bizim yoğun bakımdaki arkadaşlarımıza, 'yapamadık' diye ağlayıp duruyordum. Biz hazırlıklıyız ve kesin olan birşey vardı ki Türkiye'de yüz naklini biz yapacaktık. Tüm ekip hazırdı' dedi.

Bunu boş bir iddia olarak söylemediğini ve son 6 aydır her ay, son bir aydır ise her hafta organ nakli koordinatörlerini bilgilendirmek için değişik kentlere gittiğini anlatan Prof. Dr. Özkan, buna önce organ nakli koordinatörlerinin inanması gerektiğini vurguladı.

Koordinatörlerle ve Sağlık Bakanlığıyla temasların çok önemli olduğunu ve öncelikle onları ikna etmek gerektiğine işaret eden Özkan, bakanlığın tüm bu süreçte büyük desteğini gördüklerini söyledi.

Özkan, 'Tüm bu çabaların sonucu son bir ay içinde 5 kere atağımız oldu. 5 kere yüz nakli yapma teşebbüsümüz oldu. Her defasında değişik nedenlerle olamadı. Ama çok şükür ki altıncısında oldu' diye konuştu.

Zamana karşı yarış

Ahmet Kaya'nın organlarını almak için Sağlık Bakanlığı'nın uçağıyla Uşak'a gidildiğini, 4 arkadaşlarının yüz protezi için kendilerinden önce yola çıkarak donöre ulaştıklarını ifade eden Özkan, 'İyi ki öyle olmuş çünkü maalesef biz gittiğimizde hasta vefat etmişti. O büyük riskti. Zamana karşı yarışıyorsunuz' dedi.

Daha önce bir ay içinde 5 kez aynı heyecanı yaşadıkları için biraz endişelendiklerini bildiren Özkan, 'Daha önce 5 teşebbüsümüz olduğu için acaba olmayacak mı diye heyecanlandım. İşin ilginci bu hastanın tesadüfen o gün kontrol günüydü. Kendisiyle görüşüp arkadaşlardan yeniden tahlillerini istemiştim. Tahlilleri verdikten sonra Uğur yola çıktı ve yarım saat sonra haber geldi. Çok büyük tesadüftü' dedi.

Uğur Acar'ı seçmemiş

Yüz nakli için 50'den fazla kişinin başvurduğunu, bunların 20'sinin tamamen nakle uygun olduğunu anlatan Özkan, 'Uğur Acar' ile ilgili şaşırtıcı bir gerçeği açıkladı. Nakle uygun 20 kişi arasından 4'üne kendisinin karar verdiğini belirten Özkan, '4 kişi arasına başlangıçta Uğur'u almamıştım. Yapamayacağını düşündüm. Hastalarımızı psikiyatrist arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Onlardan yaptığı görüşmelerden sonra yapabileceğini gördüm' diye konuştu.

Uğur'un çok iyi bir genç olduğunu, ameliyata da sakin girdiğini ve psikolojik olarak tamamıyla hazır olduğunu belirten Özkan, 'Uğur'un bize tek söylediği, 'Hocam artık bana bakmasınlar. Çocuklar benden korkarak yüzüme bakıyorlar'. Umarım ona istediğini verdik' dedi.

'Kimse çekmez'

Ömer Özkan ile 10 yıl önce tanıştığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan da, 5 yıl önce evlendiklerini ve 11 aylık Leyla Lara ismini verdikleri bir kızları olduğunu söyledi.

Tanıştıklarından bu yana Ömer Özkan'ın yüz naklini gerçekleştireceğinden sürekli bahsettiğini anlatan Özkan, 'Onunla ilk tanıştığımda da bu projeler hep vardı. Üzerinde konuşuyorduk' dedi.

Akdeniz Üniversitesi'nde aynı bölümde çalışmaları nedeniyle iş yerinde görüşebildiklerini ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle kızlarını pek göremediklerini belirten Özkan, 'Ömer işkolik bir insan, başkası çekermiydi onu hiç bilmiyorum' diye konuştu.

'Tarihçilerin yazacağı, rahim nakli olacak'

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de Ömer Özkan'ın gerçekleştirdiği yüz naklinin Türkiye'nin tanınırlığında önemli rol oynayacağını söyledi. Özkan'ın çalışmalarının hem üniversiteye hem de tıp camiasında Türkiye'ye saygınlık kazandırdığını belirten Kurtcephe, tüm bunlar içinde kendisinin en çok rahim naklini önemsediğini söyledi.

Rahim naklinin dünyada bir ilk olduğunu ve bunu gerçekleştirecek ekibe çocuk doğması durumunda sağlıkta Nobel verilmesine kesin gözüyle bakıldığını dile getiren Kurtcephe, bu alanda İsveç, ABD ve İngiltere'de çalışmalar sürerken Türkiye'nin büyük bir sürprizle gündeme oturduğunu vurguladı.

Kurtcephe, 'Yüz nakli toplum için çok etkileyici ve ülkemiz için prestij. Ama inanın tarihçilerin yazacağı rahim nakli olacak. Bu sizi unutulmazlar arasına sokacak' dedi.

Kaynak: AA

Bu haber 640 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,157 µs