En Sıcak Konular

Yüz nakli olan hasta uyandırılıyor

23 Ocak 2012 12:28 tsi
Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, kol nakli yapılan hastada herhangi bir sorunun olmadığını, yüz nakli olan hastanın da öğleden sonra uyandırılacağını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. İsrafil Kurtcephe, Prof. Dr. Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, hastane binası önünde basın toplantısı düzenlendi.

Prof. Dr. Kurtcephe, dünyanın Akdeniz Üniversitesi'ni konuştuğunu belirterek, ''Türk hastaneleri içerisinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yine ilklere imza attı. Türkiye'de ilk defa yüz nakli gerçekleştirdi ve aynı anda aynı vericiden alınan iki kolu ve bacağı nakletme başarısını yakaladı'' dedi.

Gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Kurtcephe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kendisini arayarak tebrik ettiğini bildirdi.

-Uğur Acar öğleden sonra uyandırılacak

Prof. Dr. Ömer Özkan da ikinci günün yaşandığını ve her iki hastanın da sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Hastaların genel durumu ve sağlığının kendileri için daha önemli olduğunu ve bu nedenle bacağı almak zorunda kaldıklarını vurgulayan Özkan, ''Kollarda herhangi bir sorun yok, her iki hastamızın da durumu gayet iyi'' dedi.

Hastaların yakından takip edildiğini ifade eden Özkan, yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın durumunda da olumlu ilerlemeler kaydedildiğini dile getirerek, ''Yüz nakli olan hastamızı inşallah öğleden sonra uyandırmayı planlıyoruz. Sabah itibariyle gereken hazırlıklar başladı, öğleden sonra uyanmış olur. Şu an itibariyle bir sıkıntımız yok'' diye konuştu.

Yüz mimiklerini oynatıp oynatmadığıyla ilgili soruya Özkan, ''Bu sorunun yanıtını 6 ay sonra alabilirsiniz. Şu anda önemli olan konu hastamızın uyanıp, bizi anlayabilmesi, cevap verebilmesi'' dedi.

Kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın da 6 ay sonra harekete başlayacağını belirten Prof. Dr. Özkan, 6 ay sonra bunların yanıtlarını olumlu yönde almayı umut ettiklerini söyledi.

Nakil için bekleyen hasta sayısının yüksek olduğuna işaret eden Ömer Özkan, bu konuda uygun verici ve alıcının bir araya gelmesini önemsediklerini, nakil bekleyen kişilerin 6 aydan önceden testlere tabi tutulduğunu ve nakle hazırlandığını kaydetti.Bu haber 457 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,562 µs