En Sıcak Konular

Elektrik kesildi yeni doğan 8 bebek öldü

22 Ocak 2012 22:52 tsi
Rusya'ya bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde yeni doğan sekiz bebek, elektrik arızası sebebiyle suni nefes sisteminin çalışmaması sonucu hayatını kaybetti.

Başkent Nalçik'teki bir doğumevinde meydana gelen üzücü vakayla ilgili soruşturma başlatan savcılık görevlileri, sağlık yetkililerinin "ihmalkar" davranıp davranmadığını araştırıyor. Rus Life News ajansına göre, vaktinden önce doğan bebekler, suni nefes sistemine bağlanarak küvezlere yerleştirilmişti.

Haberlerde, bölgede sık sık elektriklerin kesilmesi sonucunda suni nefes sisteminin çalışmaması sebebi ile küvezlerde bulunan bebeklerin öldüğü iddia edildi. Basına konuşan ölen bebeklerden birinin annesi İrina. Ş. elektriklerin kesilmesi durumunda elle çalıştırılan suni nefes sisteminin yetersiz kaldığını belirtti. Rus doktorlar bebeklerin yeterli oranda oksijen almaması neticesinde öldüğünü kabul etti.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Kabardey-Balkar Soruşturma Komisyonu yetkilisi, "Bebekler 1-10 Ocak tarihleri arasında hayatını kaybetmiş. Olayı araştırıyoruz" açıklamasında bulundu. Savcılık, elektrik sağlayan yapan yerel kurumlarla ilgili inceleme başlattı.

İtar-Tass ajansına konuşan Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, sağlık görevlilerinin ihmalkar davrandığı yönündeki iddiaları inceleyeceklerini kaydetti.

Suçlamaları kabul etmeyen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, bebeklerin suni nefes sisteminin çalışmamasından ziyade, "erken doğum" ve sağlıksız olmaları gerekçesi ile öldüğünü iddia ediyor.

Gelişmeler üzerine Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanı Arsen Kanokov, bölge Sağlık Bakanı Fatimat Aşakova'yı geçici olarak görevinden aldı. Kanokov, "Durumu kendi kontrolüme alıyorum. Bu olay bizim için facia. Ve bunu yapanlar sert bir şekilde cezalandırılacak" dedi.

(CİHAN)

Bu haber 653 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,784 µs