En Sıcak Konular

Askere sivil denetim geliyor

22 Ocak 2012 10:58 tsi
Askere sivil denetim geliyor
Asker sivil ilişkilerine yeni düzenleme...

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, 3. yargı paketi Başbakanlığa gönderildi. Yeni taslakta özel yetkili savcıların görev alanı ve yetkileri genişletildi. Artık özel yetkili savcılar izin almadan askeri bölgelerde arama yapabilecek.

Yargının hızlandırılmasıyla ilgili paket önceki gün Başbakanlığa gönderilirken kamuoyuna yansımayan önemli düzenmelere de yer verildiği ortaya çıktı. Buna göre, görev alanı genişletilen özel yetkili savcılar, ilgili komutanın iznine gerek duymadan askeri bölgelerde arama yapabilecekler. Mevcut uygulamada, aramalar komutanın iznine bağlıydı.

PAKET BAŞBAKANLIK’TA

Adalet Bakanlığı, Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısını Başbakanlığa gönderdi. 87 maddelik tasarı, ceza, icra-iflas ve idari yargı alanlarını kapsıyor. Tasarıda yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

- TCK’da yer alan, “Özel hayatın gizliliğinin ihlali”, “Haberleşmenin gizliliğinin ihlali”, “Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması” suçlarına ilişkin cezalar artırıldı. Mahkeme kararıyla yapılan dinleme sonucu elde edilen kayıtların bir kısmının iddianameye konulmasının suç oluşturmayacağına vurgu yapıldı.

- Öte yandan iki kişi arasındaki konuşma bir internet sitesine düştüğünde gazeteci bunu “haber yapma sınırı” içinde haberleştirip yayınlayabilecek.

- 31 Aralık 2011’den önce basın yayın yoluyla veya sair düşünce açıklama yöntemleriyle işlenip adli para cezasını gerektiren veya üst sınırı 5 yıl hapis olan suçların dolaylı affı da öngörüldü.

FEZLEKE ERTELENİYOR

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanmasına neden olan ‘yargıyı etkilemeye teşebbüs suçu’ için öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ise kaldırıldı. Taslağa göre, bu suçu işleyen kişiler 50 günden az olmamak üzere adli para cezasıyla cezalandırılacak.

- Geçici maddeyle de 31 Aralık 2011’den önce işlenen suçlardan dolayı adli para cezasıyla yargılanacak olanların soruşturmaları, yargılanmakta olanların davaları ve mahkûm olanlar varsa cezalarının infazı 5 yıllığına ertelenecek.

- Tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kalksa veya bir sonraki dönemde seçilemese bile fezlekesine konu olan konuşması 31 Aralık 2011’den önce olduğu için hakkında dava açılması da 5 yıllığına ertelenecek.

BAŞBUĞ 'İZİN VERMESEM NAH GİRERLERDİ' DEMİŞTİ

İnternet Andıcı soruşturmasında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiası kapsamında Kozmik Oda’da yapılan aramalarla ilgili internete düşen ses kaydında, “Ben izin vermeseydim nah girerlerdi” demişti.

haberturk

Bu haber 1,140 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,277 µs