En Sıcak Konular

'Uluslararası sistem yeniden inşa ediliyor'

21 Ocak 2012 23:27 tsi
'Uluslararası sistem yeniden inşa ediliyor' Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünya üzerinde büyük bir siyasi krizin yaşandığını ifade ederek "Uluslar arası sistem ister siyasi ister ekonomik boyutuyla olsun tam bir bunalım yaşıyor ve yeniden inşa edilmeyi bekliyor.

Bu uluslar arası düzen ve statüko böyle devam edemez. Birleşmiş Milletler'de birtakım ülkelerin ayrıcalıklı olduğu, diğer bazı ülkelerin ise hiçbir etkisinin olmadığı yapının sürme şansı yoktur." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akşam saatlerinde Kayseri'ye geldi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda AK Parti İl Teşkilatı toplantısına katılan bakanlar burada birer konuşma yaptı. Aynı zamanda Kayseri Milletvekili olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile uzun zamandır Kayseri programı yapmayı arzuladıklarını ancak bugüne denk geldiğini söyledi. Kendisinin ev sahibi olduğunu belirten Yıldız, Davutoğlu'na 'Hoş geldiniz' diyerek konuşmasını bitirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Anadolu topraklarına sinen tarihi mirasın bugün daha bir özel anlam ifade ettiğini söyledi. Tarihin büyük bir hızla aktığını ve her seferinde yeni krizler ve fırsatları beraberinde getirdiğini belirten Davutoğlu, "Şöyle çevremizdeki ülkelere bir bakalım. Fransa'nın ekonomik kredi notu düştü. Tarih kredi notu bizim nezrimizde zaten düşmüştü. Fransa büyükelçimizle konuştum. Bugün 4 kilometrelik bir alanı dolduran Türkler bu tarihi vakıayı tüm Fransa'ya göstermiş oldular. Bu millet tarihiyle onur duyar ve onur duymaya da devam edecektir." dedi.

Dışişleri Bakan Davutoğlu, "Güneyimizde ve doğumuzda ise Suriye'den Irak'tan Fas'a kadar büyük bir siyasi kriz var. Uluslar arası sistem ister siyasi ister ekonomik boyutuyla olsun tam bir bunalım yaşıyor ve yeniden inşa edilmeyi bekliyor. Bu uluslar arası düzen ve statüko böyle devam edemez. Birleşmiş Milletlerde birtakım ülkelerin ayrıcalıklı olduğu diğer o bazı ülkelerin ise hiçbir etkisinin olmadığı yapının sürme şansı yoktur. Dünyada bazı ülkeler refah ve israf yaşarken, Somali'de su bulamayan insanların olduğu bir dünya düzeni böyle devam edemez." diye konuştu.

Dünyanın krizlerle boğuştuğunu ve böyle dönemleri doğru okuyan milletler için bunun aslında bir yükseliş dönemine işaret ettiğini kaydeden Davutoğlu, Selçuklu ve Osmanlı'nın yükselişinin Haçlı ve Moğollar'ın getirdiği büyük krizin sonrasında ortaya çıktığını hatırlattı. Davutoğlu, "İşte şimdi herkes kendi krizine çözüm ararken bir ülke, bir millet, bir devlet yaklaşık 9-10 yıldır bütün dünyaya istikrar, özgüven, kararlılık ve liderlik örneği sergiliyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletidir ve bizim milletimizdir" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE SİYASİ BİR RESTORASYON DÖNEMİ YAŞIYOR

Türkiye'nin son dönemde siyasi bir restorasyon dönemi yaşadığını da ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Osmanlı'nın son dönemleri de dahil olmak üzere Türkiye'nin 9 yıldır ilk defa istikrarlı bir restorasyon dönemi yaşadığını söyledi. Bu dönemde türbulanslar ve iniş çıkışların olduğunu belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AK Parti'nin kapatılması davalarını örnek göstererek çok zor dönemlerin yaşandığını kaydetti.

Davutoğlu, "Bu restorasyonun özünde devlet ve millet arasında yeni bir meşruiyet ilişkisinin kurulmuş olmasıdır. Allah'ın izniyle bir daha karar verenlerle hesap verenlerin hiçbir zaman ayrılmayacağı bir siyasi restorasyon bu ülkede tamamlanacak. Geçmişte sizin seçtiğiniz insanlar iktidara geliyordu, ama 0 4 yıl içinde milletin geleceğini ilgilendiren en stratejik kararlar bu halk desteğini almış olanlar tarafından değil başka kadrolar tarafından alınıyordu. Artık bu tür kararlar milletin desteğini alan ve bu millete hesap verecek olan kadrolar tarafından yürütülüyor" şeklinde konuştu.

Ekonomik krizle boğuşan ülkelerin çoğunun toplantılara başlarını öne eğerek geldiğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bizler ise bu 9 yıl içinde büyük bir doğalgaz kaynağı bulmadık. Sayın Bakanımız burada. Büyük bir petrol rezervi bulmadık, define de bulmadık. Bir yerlere gidip sömürgecilik de yapmadık. Ama bu 9 yılda yüzüme kan geldi." dedi.

BUGÜN TALİMAT ALAN BİR TÜRKİYE YOK

Amerika'nın Teksas Valisi'nin Türkiye aleyhine söylediği 'Türkiye'yi teröristler yönetiyor' gafına da değinen Davutoğlu, "'Türkiye'ye dış yardımı keselim' diyor. Bilmiyor ki Türkiye dış yardım almıyor. 2002'de olduğu gibi dış yardım alıyor olsaydık bu tür zihniyetler Beyazsaray'a oturduğunda talimat vermeye başlarlardı. Bugün talimat alan bir Türkiye yok. Aksine Beyazsaray'da oturanın arkadaşlığı dolayısıyla gurur duyduğu bir Başbakan'a sahip olan bir ülke var." diye konuştu.

Dünya ülkeleriyle vizeleri kaldırmanın arkasında vatandaşa duyulan saygı ve güvenin olduğunu belirten Davutoğlu, iş adamları ve Türk insanının her yere ulaşmasını istediklerini kaydetti. Ekonomik sınırları kaldırdıklarını vurgulayan Davutoğlu, Türkiye olarak hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözlerinin olmadığını kaydetti. 

Davutoğlu, "Dış politikada önemli bir tarihi sorumluluk taşıyoruz. Önümüzdeki yüz yılın hesabını yapacağız. Hangi topraklardan çekilmişsek, 2023'de o topraklardaki kardeşlerimizle buluşacağız. Dış politikayı tarihdaşlarımızla yapacağız. Libyalı, Sudanlı ve Bosnalı kardeşlerimizle buluşacağız. Yeni bir iddiayı taşımak istiyorsak, o havzalarla buluşacağız. Libya'ya Başbakanımızla gittiğimizde Türk bayraklarıyla karşılandık. Orada şükür namazı kıldık. Yaptığımız herşey doğruydu." dedi.

Libya'da iç karışıklığın çıktığı dönemde Türk vatandaşlarının ülkemize getirilmesiyle ilgili de bir ayrıntıyı anlatan Davutoğlu, o gece ne kendisinin ne Cumhurbaşkanı ve ne de Başbakan'ın bir dakika bile uyumadığını aktardı. Tahliyelerin bitmesini beklediklerini belirten Davutoğlu, "25 bin kişiyi, Fizan'dan, Güney Libya'dan, Doğu Libya'dan Bingazi ve Trablus'a getirdik. Tahliye ettik. Sadece bir vatandaşımız kaza kurşunuyla hayatını kaybetti. Kendimize ne istiyorsak, Orta Doğu halkları için de onu istiyoruz. Biz bu taleplerin karşısında olamayız, yanında yer aldık. Yeni Orta Doğu'nun kurulmasıyla, Türkiye'nin yükselişi sürecek. Bu coğrafya yeniden şekillenirken, uluslar arası düzeni de yeniden değerler üzerinde inşaa edeceğiz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuşmasının sonunda partililerle sohbet etti. Çıkışta Davutoğlu ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, isteyenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

(CİHAN)Bu haber 901 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,031 µs