En Sıcak Konular

Türkiye'nin ''ilk yüz nakli'' ameliyatı yapıldı

21 Ocak 2012 09:48 tsi
Türkiye'nin ''ilk yüz nakli'' ameliyatı yapıldı Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatının başarıyla tamamlandığı bildirildi.

AA muhabirinin Akdeniz Üniversitesi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi.

Ameliyatı başarıyla tamamlayan ekip, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığında, dünyada ilk kez uygulanan bir hastaya iki kol ve bir bacak nakline devam ediyor.

Kaya'dan alınan iki kol ve sağ bacak, Kepez ilçesine bağlı Varsak Altıayak Mahallesi'nde yaşayan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a naklediliyor.

OPERASYON DÜNYADA BİR İLK

Kadavradan organ alımı operasyonunu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin gerçekleştirdiğini anlatan Aydın, iki kol ve bir bacağın 35 yaşındaki bir hastaya nakil edileceği ve operasyonun dünyada bir ilk olduğunu belirtti.

Daha önce kol ve bacak nakli operasyonlarının yapıldığını ancak aynı hastaya iki kol ve bir bacak naklinin dünyada gerçekleştirilmediğine dikkati çeken Aydın, ''Umut ediyoruz ki operasyon başarıyla sonuçlanır ve dünyada bir ilk yaşanır. Çünkü bu güne kadar aynı hastaya iki kol ve bir bacak nakli yapılmadı. Hastadan alınan yüz de başka bir hastaya nakledilecek. Bu operasyon daha önce ülkemizde denendi ancak başarılı olmadı. Umut ediyoruz ki bu kez başarılı olur. Ahmet Kaya isimli vatandaşımızın organları nakil bekleyen hastalara umut ışığı olur. Bu gün tıp dünyası için birçok ilk yaşanıyor olabilir'' dedi.

Yüz nakli için organ bağışlayan aile hastaneye geldi

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen yüz nakli operasyonu Antalya'da hala sürüyor. Organları bağışlanan ailenin yakınları, nakledilecek hasta yakınlarına destek olmak için hastaneye koştu.

Uşak'ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 38 yaşındaki Ahmet Kaya'nın kolları ve sağ bacağı 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a, yüzü ise Türkiye'de ilk defa yapılacak olan ameliyatla 19 yaşındaki Uğur Acar'a naklediliyor. Ahmet Kaya'nın yakınları, Antalya'da nakil gerçekleştirilen hastaneye geldi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gözyaşları içerisinde gelen Kaya'nın yengesi Fatma Kaya, organları alınan yeğeninin gün yüzü görmediğini belirtti, nakil olacak hastaların mutlu bir hayat sürdürmesini istedi.

Ahmet Kaya'nın 6 çocuğu olduğunu söyleyen Fatma Kaya, organları bağışlamadan önce bir tereddüt geçirdiklerini ama daha sonra ortak bir karar ile nakli istediklerini vurguladı. Yenge Kaya, "Ahmet'im gün yüzü görmedi. İnşallah nakil olacak hastalarımız gün yüzü görür. Artık o hastalar da bizim Ahmet'imiz oldu." dedi.

Uşak'ta 12 gün önce trenin altına atlayarak intihar girişiminde bulunan ve ağır yaralanan tekstil işçisi Ahmet Kaya'nın beyin ölümü gerçekleşti. Aile, Ahmet Kaya'nın organlarını bağışlamaya karar verdi. Bunun üzerine Antalya'dan yola koyulan ekip, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen uçakla Uşak'a ulaştı. Uşak'ta 3 saat süren operasyonun ardından vericiden iki kol, sağ bacak ve yüz alındı. Daha sonra ekip 1 saat içerisinde Antalya'ya geldi. Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek olan ameliyata Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlık ediyor. Gece saat 03.30'da başlayan nakil işlemleri devam ediyor.

Bu haber 900 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,677 µs