En Sıcak Konular

Pakistan'da 20 Türk tutuklu yardım bekliyor

20 Ocak 2012 14:21 tsi
MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Pakistan hapishanelerinde zor şartlar altında tutuklu bulunan Türk vatandaşları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Pakistan hapishanelerinde zor şartlar altında tutuklu bulunan Türk vatandaşları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, hapishanelerinde işkence ve kötü muamelenin oldukça yaygın olduğunun bilindiği Pakistan’da aylardır tutuklu olan Türk vatandaşlarının, en temel insani ve hukuki haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çekildi.

Eşi ve 3 çocuğuyla birlikte Pakistan’da tutuklu olan Fatih Dedemoğlu ve diğer Türk vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri yetkililerine ve büyükelçiliğe yazı yazdıklarını belirten MAZLUMDER İstanbul Şubesi yetkilileri, gerekli girişimlerin yapılması konusunda gecikildiğini söyleyerek yetkililere ve hükümete vatandaşlarına sahip çıkması çağrısında bulundu.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Basın Bürosu


BASIN AÇIKLAMASI METNİ:

PAKİSTAN’DAKİ TÜRKİYELİLER YARDIM BEKLİYOR!

MAZLUMDER olarak 2010 Ocak ayında hazırladığımız, ‘Pakistan Hapishaneleri Raporu”nda, Pakistan hapishanelerinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğu, çeşitli gerekçelerle çok kötü şartlar altında tutulduklarını ifade etmiştik. Aradan geçen zamanda bırakılanlar olsa da halen çok sayıda Türk vatandaşının aylardır tutuklu olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Pakistan hapishanelerinde işkence ve kötü muamelenin oldukça yaygın olduğu bilinmektedir. Tutuklu bulunan Türkiyelilerden aileleriyle iletişimine izin verilen mahkûmların, kötü şartlarda tutuldukları ve bazısının dar hücrelerde hapsedildiği ve en temel insani ve hukuki haklarından mahrum bırakıldıkları tespit edilmiştir. Tutukluların kalabalık hücrelerde tutuldukları, bazısının beton zeminde uyumak zorunda olduğu daha önce bu hapishanelerde kalanlar tarafından kamuoyuna aktarılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri yetkililerinin ve büyükelçiliğin ailelere mahkûmlar hakkında yeterli ve doyurucu bilgilendirme yapmadığı ve kanuni olarak başka bir ülkede bu kadar uzun tutulması legal olmayan Türkiye vatandaşlarının çıkarılması için gerekli girişimlerin yapılmadığı yönünde hem ailelerin hem bizim ciddi kaygılarımız bulunmaktadır.

Bu kapsamda örnek olarak; Tutuklular arasında bulunan Fatih Dedemoğlu’nun ticaret amacıyla gittiği Pakistan’da eşi ve 3 çocuğuyla (2-6 yaşlarında) beraber 6 aydır hapsedildiği, Türkiye makamlarının bu konuda ciddi bir adım atmadığı ve vatandaşlarını sahipsiz bıraktığı kamuoyuna duyurulur. MAZLUMDER olarak, başta Pakistan Büyükelçiliği olmak üzere yetkililere ve Hükümete vatandaşlarına sahip çıkmaya ve hukuki durumlarıyla alakalı olarak ailelerinin bilgilendirilmesi çağrısında bulunuyoruz.

MAZLUMDER’e yapılan müracaatlarda tutuklu bulunan 20 kişiden ismi tespit edilen tutuklular aşağıdaki gibidir:

Fatih Dedemoğlu

Ayşe Dememoğlu

Abdullah Dedemoğlu

Rümeysa Dedemoğlu

Ömer Faruk Demedoğlu

K.E.

B.A.

Z.G.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi 

Bu haber 412 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,026 µs