En Sıcak Konular

NATO: Rusya boşa para harcıyor

20 Ocak 2012 12:14 tsi
NATO: Rusya boşa para harcıyor NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa füze savunma sistemine karşılık Rusya’nın bir çok bölgesine füze yerleştirme planını boşa harcanacak para olarak değerlendirdi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri, Moskova’nın suni şekilde uydurulan “düşman” için boşuna para harcadığını belirtti. Rasmussen, “Rusya’nın açıklamaları NATO müttefikleri için endişe uyandırıyor. Bu Rusya’nın maddi kaynaklarının boşuna harcanmasıdır. Çünkü askeri saldırı silahlarının artırılması hayali düşmana karşı. Zira böyle bir düşman da yok” dedi.

NATO Genel Sekreteri’ne göre, Moskova’nın bu paralarını Rus ekonomisinin kalkınması için harcaması daha verimli olacak. Rasmussen, “Eğer NATO ve Rusya işbirliği yapsa bu durumda herkes huzur içinde olur” şekline konuştu.

1997’de Rusya ve NATO arasında imzalanan ve tarafların birbirine karşı silah kullanmamasını öngören ortaklık anlaşmasını hatırlatan Rasmussen, “Bu 15 yıl önce beyan edildi ve Kaliningrad bölgesinde silahlı birliklerin artırılmasının hiç bir anlamı yok. Dolayısıyla ben Rusya’ya yeni gerçekliği algılamasına davet ediyorum. Biz düşman değiliz, bizim partner olmamız lazım ve barış içinde işbirliği yapmamız lazım” çağrıda bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcılığına getirilen NATO eski Büyükelçisi Dmitri Rogozin ise Rasmussen’in açıklamalarına cevap verdi. Rusya’nın tüm doğu bölgesi ve nükleer silah kapasitesinin Avrupa füze savunma sisteminin kapsama alanında olacağını savunan Rogozin, nükleer silahlarda indirim anlaşmalarının devam edeceğinin garantisi olmadığını söyledi.

Rogozin Twitter’dan yazdığı mesajında, “Anders, (görevden alınan maliye eski bakanı Aleksey) Kudrin’i okuma. Kendi mantığınla düşün. Kudrin, Rusya’nın savunma harcamaları fiyasko ile sonuçlanacak. Ancak başkalarının tahminleri gerçekleşemedi…” ifadelerini kullandı.

Ekho Moskvı radyosuna da konuşan Rogozin, nükleer silahlarda indirim anlaşmasının ardından ikinci, üçüncü ya da diğer aşamaların olacağı ile ilgili herhangi bir garanti olmadığını söyledi. 2020 sonrasında tüm nükleer teknolojilerin yok edileceğini düşünmenin imkansız olduğunu, Amerika’nın da kendi nükleer teknoloji ve kapasitesini geliştirmeye devam edeceğini iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 23 Kasım’da ABD ile Avrupa’ya kurulacak füze savunma sisteminde anlaşma sağlayamamaları durumunda kalkanı hedef alabilecekleri uyarısı yapmıştı. Medvedev, ABD öncülüğünde oluşturulan füze kalkanında Rusya’nın endişelerinin dikkate alınmaması durumunda kendilerinin de Avrupa’nın merkezinde yer alan Kaliningrad kenti ve Rusya’nın diğer bölgelerine füze sistemleri yerleştireceklerini kaydetmişti.


CİHAN

Bu haber 976 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,352 µs