En Sıcak Konular

Komisyonun kararı Ermenileri kızdırdı

20 Ocak 2012 10:30 tsi
Ermeni lobisi, soykırım iddialarının reddini suç sayan tasarıya karşı çıkan Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu'na tepki gösterdi.

Fransa Ermeni Federasyonları Kurulu Eşbaşkanı Papazyan, komisyonun Türkiye'nin tehditlerine boyun eğdiğini iddia etti.

Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu'nun 1915 olaylarıyla ilgili soykırım iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Senato gündemine alınmaması yönündeki kararı, ülkedeki Erneni lobisini kızdırdı. İfade hürriyetine ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Ermeni tasarısının anayasaya aykırı olduğuna karar veren komisyonun üyeleri, Ermeni lobisinin hedefi oldu.

Fransa Ermeni Federasyonları Koordinasyon Kurulu Eşbaşkanı (CCAF) Murat Papazyan, komisyonun, "Türkiye'nin uyguladığı tehdit ve baskıları" sonucu böyle bir karar aldığını iddia etti. Türkiye'nin başından beri konu ile ilgili güçlü politika izlediğini belirten Papazyan, "Komisyonda lehte oy kullanan senatörlerin Türkiye'ye kaç kez gittiklerini iyi hesaplamak gerekir.'' diye konuştu. 22 Aralık'ta Milli Meclis'te kabul edilen yasa teklifinin sahibi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya Milletvekili Valerie Boyer de, kararın ardından Sosyalist Parti'yi kendi üyelerine hâkim olamamakla suçladı.

Fransız Senatosu, tasarıyı pazartesi günü görüşecek. Ancak Kanunlar Komisyonu'nun kararı, yasa teklifinin senato genel kurulunda reddedilme şansını artırdı. Senatoda az sayıda sandalyeye sahip, 'radikal sol', 'yeşil grup' ve 'yeni merkez grup'a üye senatörler daha önce aleyhte oy vereceklerini açıklamıştı. Senatoda çoğunluğa sahip Sosyalist Parti senatörleri ve iktidardaki UMP senatörleri, yasa teklifinin reddedilmesi konusunda ikiye bölünmüş durumda.

zaman

Bu haber 459 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,731 µs