En Sıcak Konular

İnternet Fikir Platformu'ndan manifesto

19 Ocak 2012 13:44 tsi
İnternet Fikir Platformu'ndan manifesto İnternet Fikir Platformu internet yasası ile ilgili belirsiz bir sürecin yaşanmasını manifesto niteliğindeki bir açıklama ile protesto etti.

60'ya yakın internet sitesinin katılımı ile oluşan İnternet Fikir Platformu; gündemden düşmeyen ancak bir türlü Meclis gündemine gelemeyen internet yasası sürecinin uzamasını ve yasa tasarısını tartışanların özden uzaklaşarak, konuyu kişisel çıkarlarına alet etmesini eleştiren bir bildiri yayınladı.

Manifesto niteliği taşıyan metinde internet yasası ile ilgili yasal belirsizliğin bir an önce bitirilmesi gerektiği vurgusu yapılırken, internet gazeteciliği yapanların basılı yayıncılıkta çalışan gazetecilerle eşdeğer görülmemesini de kınadı.

İşte İnternet Fikir Platformu'nun manifesto metni:

YASAL BELİRSİZLİK BİTMELİ

Biz aşağıda imzası bulunan gazeteciler,

Özgür iradelerimizle gerçekleştirdiğimiz fikir alışverişleri ve beyin fırtınaları sonucu tamamen mutabakat sağladığımız hususlar ışığında halkımıza ve yöneticilerimize sesleniyoruz:

Türkiye'nin dikta ve vesayet sisteminden kurtulup demokratikleşmesi yolunda verilen mücadelede, milletin idaresini özgür ve bağımsız olarak kullanabilmesinde, devlet mekanizmalarının emir komuta kalıplarını kırarak vatan ve milletin iradesine hizmet etmeye yönelmesinde öncü ve etkili mücadele sergileyen internet medyasının, hala yasal statü sıkıntısı çekiyor olması üzüntü vericidir.

Gazetecilik görevini yerine getirmek için internet aygıtlarını kullanmanın dışında; basılı, sesli ve görüntülü aygıtlıları kullanan meslektaşlarımızdan hiç bir farkı olmayan bizlerin 'internet medyası' tanımıyla adeta ayrı statü içindeymiş gibi algılattırılmamızdan rahatsızlık duyuyoruz. Yasal statüde diğer meslektaşlarımızla aynı haklara sahip olmamız kanuni hak iken, ayrı statü uygulamasına tabi tutulup özel yasaya tabi tutulmak istenmemiz rencide edici ve üzücüdür.

Ancak, kullandığımız aygıtların hızlı gelişmesinin sağladığı imkanların, ağır ve temkinli işleyen hukuk mekanizmasını açmazda bırakan yönleri bulunduğunun farkındayız ve hukuk mekanizmasının sağlıklı işletilmesi için sarf edilen yasal düzenleme çalışmalarını saygıyla ve anlayışla karşılıyoruz.

Bugüne dek, internet medyasının yasal statüsünün belirlenmesine yönelik girişimleri, sergilenen mücadeleleri ve verilen emekleri yakından izleyerek, akışı sekteye uğratmamak, devlet kurumlarını ve sivil toplum örgütlerinin olumlu niyetlerine zarar vermemek için sustuk.

Ancak "ha bugün ha yarın" diye diye yıllardır sürüncemede kalan süreçte gerek yönetim mekanizmalarını olaya sadece yasakların ve sınırlamaların hatlarını keskinleştirme, gerekse internet gazetecileri adına görüşmelere katılanların taleplerimizi, en büyük derdimiz, sarı basın kartı, gri pasaport, ücretsiz veya indirimli hizmetler talep etmek gibi tali konuları öne çıkartarak dile getirmesinden ve kişisel hesaplarına internet gazetecileri camiasını alet etmelerinden rahatsızlık hissetmeye başladık.

Kendimizi birer ferdi gördüğümüz basın camiasının mevcut hakları dışında hiç bir özel hak ve ayrıcalık talebimiz olmadığının ve yasal belirsizliğin ne zaman biteceğine dair somut adımlar görememekten büyük üzüntü ve endişe duyduğumuzun bilinmesini istiyor, yetkililerden sorunlarımıza ivedilikle çözüm sağlamasını talep ediyoruz...

Saygılarımızla...

http://www.netfikir.org

Bu haber 594 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,799 µs