En Sıcak Konular

Türkiye karşıtını Türkler kurtarmış

19 Ocak 2012 09:38 tsi
Türkiye karşıtını Türkler kurtarmış Türkiye karşıtı sözleriyle gündeme gelen ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarlarından Rick Perry'ye Türkiye'de geçirdiği bir kazada Türklerin yardım ettiği belirlendi.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları arasında yer alan ve bir tartışmada Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı teröristler” tarafından yönetildiği yanıtını veren Teksas Valisi Rick Perry’nin 1970’li yıllarda Türkiye’de helikopter kazası atlattığı ve Türklerin yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Teksas Eyaleti’nin en büyük Türk derneği TURANT’ın Başkanı ve Başbakanlığa bağlı Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu üyesi Saduman Gürbüz, Perry’nin yakın zamana kadar Türk dostu olarak bilindiğini ve söylediklerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Hürriyet'in haberine göre Gürbüz, Perry’nin birkaç yıl önce bir yemekte Türkiye’de başından geçen bir olayı şöyle anlattığını aktardı:

“Kendisiyle politik bir yemekte tanıştım. (1970’li yıllarda) Sinop’taki Amerikan üssünde teğmen pilot olarak çalıştığını, helikopterinin Ankara civarında arıza yapıp zorunlu iniş yaptıklarını ve olay yerine gelen Türk mühendislerin kendisine yardımcı olduğunu, çok sıcak davrandıklarını anlatmıştı. Artık, Cumhuriyetçilere oy verirken biraz daha dikkat etmek gerekecek.”

VALİ GERİ ADIM ATMADI
Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı terörist” niteliğindeki insanlar tarafından yönetildiğini söyleyen, Türk Dışişleri’nin tepkisini çeken Teksas Valisi Rick Perry’nin sözleri, bir gün sonra Washington’da da yoğun şekilde tartışıldı.

Türk Amerikan Koalisyonu’nun Beyaz Saray’ın hemen yanındaki yeni ofisinde verilen resepsiyona katılan bazı Amerikalı milletvekilleri de, Perry’nin sözlerini eleştirdi. Perry, konuyla ilgili CNN’de Wolf Blitzer’in sorularını yanıtladı. Blitzer’in “Siz gerçekten (Başbakan) Erdoğan ve diğer Türk liderler için terörist mi diyorsunuz” sorusuna yanıt verirken konuyu töre cinayetlerine getirdi. Perry, “Eğer vatandaşlarınıza bu şekilde davranıyorsanız... Namus cinayetlerine izin veriyorsanız” diye konuştu. Ardından ABD’nin Türkiye’ye 4 milyar dolar yardımda bulunulduğunu iddia etti. Blitzer’in, doğru olmayan 4 milyar dolar rakamını sorgulamasına ise sinirlenip, “Namus cinayetlerini mi savunuyorsunuz” diye çıkıştı.Bu haber 768 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,622 µs