En Sıcak Konular

ABD'den İran'a son gözdağı!

19 Ocak 2012 08:59 tsi
ABD'den İran'a son gözdağı! ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidine yönelik özel bir düzenlemeye gitmediklerini belirterek, böyle bir girişime karşı koymaya zaten hazırlıklı olduklarını bildirdi.

Panetta, ABD Savunma Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, "İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehditleri karşısında, ABD'nin bölgedeki birliklerinde bir düzenlemeye gidip gitmediğine" dair soruyu yanıtladı.

ABD ordusunun Ortadoğu'da barışın korunmasına yardım etmek için bölgede devamlı olarak güçlü mevcudiyetini sürdürdüğünü ifade eden Panetta, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidine yönelik özel bir düzenlemeye gitmediklerini, çünkü böyle bir girişime karşı koymaya zaten hazırlıklı olduklarını belirtti.

Panetta, "Tabii ki her türlü senaryoya karşı hazır olmak için hazırlıklarımızı her zaman yaparız. Ancak bu konuda (İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidi) bu aşamada herhangi bir özel adım atmıyoruz. Neden? Çünkü açık söylemem gerekirse, şu anda bu konuyla mücadele etmeye tamamen hazırlıklıyız"
dedi.

İki ülke arasında diplomasinin galip çıkacağını umduğunu belirten Panetta, "Diyalog kurabilmek için iki tarafın da mevcudiyeti gerekir ve bunun için biz niyetimizi her zaman ortaya koyduk. Ancak bölgeye yönelik tehditleri, sergiledikleri bazı eylemler konusunda, eğer mecbur kalırsak askeri karşılık vermeye de hazırlıklı olacağımızı her zaman net biçimde ortaya koyduk" diye konuştu.

cnnturkBu haber 612 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,852 µs