En Sıcak Konular

Günay: Yargıya ağır konuşmak istemiyorum

18 Ocak 2012 16:45 tsi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davada verilen karara tepki gösterdi.

Ertuğrul Günay, ''Yargıyla ilgili bir ağır terim kullanmak istemiyorum ama bu, bu cinayetin üzerini örtmek isteyen bazı mekanizmaların ne kadar direndiği ve ne kadar etkili olduğu konusunda ne yazık ki çok umut karartıcı bir gelişme oldu'' dedi.

Bakan Günay, Antalya'dan ayrılırken havalimanında AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin Hrant Dink davasında iki sanığı mahkum ettiğini ancak ''örgütlü suç işlemek'' iddiasından da beraat ettirdiğini hatırlattı.

Yaşanan olayı Türkiye'de kamuoyunun yakından takip ettiğini, kendisinin de hükümet üyesi olması dışında hukukçu sıfatıyla da konuyu izlediğini ifade eden Günay, şöyle konuştu:

''Burada eğer örgütlü bir suç yoksa, örgütlü bir biçimde suç işlenmemişse, başka hangi olayda örgüt vardır? Bunu yargının bize anlatması gerekir. Son derece üzüntü verici bir karar oldu bu. Adalet Bakanımızın söylediği gibi önümüzde Yargıtay safhası var, dava bitmiş sayılmaz. Ama birinci günden itibaren örgütlü bir şebekenin bu işi yapmış olduğu ve hatta cinayet işledikten sonra da koruma konusunda da aynı örgütlenmenin çeşitli yöntemler geliştirmeye, çeşitli direnç mekanizmaları geliştirmeye çalıştığını somut örneklerle kamuoyu da yakından gördü.''

Günay, herkesin gördüğü ve bildiği bir olayda yargının, ''İki kafası kızmış adam, gitmişler de Hrant Dink'i öldürmüşlerdir'' anlamında özetlenecek bir karar verdiğini ve bunun da üzüntü verici olduğunu savundu.

Bakan Günay, ''Yargıyla ilgili bir ağır terim kullanmak istemiyorum ama bu, bu cinayetin üzerini örtmek isteyen bazı mekanizmaların ne kadar direndiği ve ne kadar etkili olduğu konusunda ne yazık ki çok umut karartıcı bir gelişme oldu. Umuyorum ki Yargıtay safhasında bu yanlışlık düzelecektir. Yoksa böyle bir kararı kabul etmemiz, ettirmemiz, içimize sindirmemiz, anlayışla karşılamamız mümkün değildir'' diye konuştu.


AA

Bu haber 439 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,842 µs