En Sıcak Konular

Yemen'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri tehlikede

18 Ocak 2012 09:44 tsi
Yemen'de 21 Şubat'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri tehlikeye girdi.

Bir yandan iki milyon seçmen henüz seçmen kütüğüne kaydedilemezken, diğer yandan El Kaide örgütünün yükselişi seçim güvenliğini tehlikeye atmaya devam ediyor.Bir yılı dolduran Yemen devrimi boyunca atılan en olumlu adım olarak nitelendirilen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) barış planının imzalanmasından sonra dahi yaşanan siyasi krizin önüne geçilemiyor. Yemen'in taşra bölgelerinden gelen haberler El Kaide'nin 3 ayrı kenti kontrolü altına aldığı yönündeyken, Dışişleri Bakanı Abdullah Kırbi'nin, ''seçimler güvenlik endişesi nedeni ile ileri bir tarihe ertelenebilir'' açıklaması kafaları karıştırdı.

-El Kaide hapishane basıp, polis kaçırıyor-

El Kaide örgütünün kontrolü altında tuttuğu güney Abyan bölgesine, Şebva ve başkent Sana'ya sadece 150 kilometre olan Rada'a kentleri de eklendi. ABD'nin yönettiği bir hava operasyonu ile yazın öldürülen El Kaide'nin bölgedeki lideri Muhammed Evlaki'ye bağlılığı ile bilinen Yemenli silahlı kişiler, örgüt adına yaptıkları son eylemlerde bir hapishaneyi basıp 58 kişiyi kaçırdı ve 3 güvenlik görevlisini esir aldı.

Salih bölgedeki gelişmelerden El Kaide'ye destek veren şiddet yanlısı tehlikeli silahlı aşiretleri sorumlu tutuyor. Bölge halkı ise ABD hava bombardımanında hayatını kaybeden sivil halkın yakınlarının Salih rejimine duyulan öfkeden dolayı örgütü desteklemeye başladıklarını ileri sürüyor.

Meydanlardaki gençler kurulan Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) hükümetini tanımamaya devam ederken, El Kaide'ye yönelik haberlerin seçimin yapılmasını engellemek için korku atmosferi oluşturma amacı taşıdığı görüşünde.

-Clinton: ''Salih verdiği sözlerden dönüyor''

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Fildişi Kıyısı ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada, ''Yemen sorununun öncelikli meseleleri olduğunu'' söylerken, Salih'in verdiği sözlerden döndüğünü ifade etti. Clinton El Kaide yapılanmalarının endişe verici boyutlara ulaşmasının yanı sıra, Salih'in verdiği demeçlerin ve askeri komiteyi toplayarak yaptığı görüşmelerde seçim süreci ile ilgili görüş ortaya koymasının KİK planının ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

ABD yönetimi bölgede güçlenmeye devam eden El Kaide yapılanmalarını yakından takip ederken, Evlaki'ye yapılan operasyonlardan hemen sonra aile üyelerinin de hedef alınması ve Evlaki'nin 16 yaşındaki oğlunun da öldürülmesi bölge halkı arasında büyük infial yaratmıştı.

aa

Bu haber 412 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,929 µs