En Sıcak Konular

Erbil'de ilginç ittifak buluşması

17 Ocak 2012 14:31 tsi
Erbil'de ilginç ittifak buluşması Suriye Milli Konsey Başkanı Galyun'un Lübnan iç savaşı sırasında onlarca kişiyi öldüren ve İsrail ile yakın ilişkileri bulunan Lübnan Kuvvetleri Lideri Ca’ca ile ittifak kurduğu iddia edildi

Türkiye’de Özgür Suriye Ordusu Lideri Riyad el Esaad ile ittifak kuran Suriye Millî Konseyi Başkanı Burhan Galyun daha sonra Erbil’e giderek burada Lübnan Kuvvetleri Lideri Ca’ca ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi İstihbarat Servisi Başkanı Mesrur Barzani ile görüştüğü iddia edildi.

İsrail il yakın ilişkileri ile bilinen Lübnan Kuvvetleri Lideri Semir Ca’ca ile İstanbul’da kurulan Suriye Millî Konseyi Başkanı Burhan Galyun Erbil’de bir araya geldi.

Habere göre görüşme geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleşti.  Lübnan iç savaşı döneminde Falanjist militanların liderliğini yapan Ca’ca ile Suriye Millî Konsey Başkanı Galyun’un perşembe gecesi Erbil’de gerçekleştirdiği görüşmeye Kürdistan Bölgesel Yönetimi İstihbarat Servisi Başkanı Mesrur Barzani de katıldı.

GALYUN IRAK ZİYARETİ ÖNCESİ EL ESAAD İLE GÖRÜŞTÜ

Galyun, Erbil ziyaretinden önce Türkiye’ye sığınan Özgür Suriye Ordusu Lideri Riyad el Esaad ile de görüştü.

Görüşmede iki örgüt arasında ortak bir operasyon merkezinin kurulması ve bunun gözetiminin de Galyon’un yardımcısı Faruk Tayfur’a bırakılmasının kararlaştırıldı.

Ca’ca ve Galyun görüşmesinden iki gün sonra Erbil’e giden Dışişleri Bakan Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşürken; İsrail ile yakın ilişkileri ile bilinen Ca’ca ve Galyun görüşmesine katılıp katılmadığı ile ilgili açıklama yapmadı.

SURİYE’YE SİLAHLARI CA’CA ve HARİRİ GÖNDERİYOR İDDİASI

Lübnan Kuvvetleri adlı grubun Lideri Semir Ca’ca, daha önce 10 bin kişilik bir silahlı güce sahip olduğunu belirtirken, Suriye güvenlik yetkilileri, Suriye’nin çeşitli kentlerinde Semir Ca’ca’ya bağlı çok sayıda silahlı Lübnanlının ele geçirildiğini açıklamıştı.

Lübnan’dan Suriye’ye sokulan silahların büyük bir çoğunluğunun Ca’ca’nın liderliğini yaptığı Lübnan Kuvvetleri ve Saad Hariri liderliğindeki el-Mustakbel tarafından gönderildiği öne sürülüyor.

Bu haber 1,047 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,552 µs