En Sıcak Konular

Irak, elçimizi dışişleri bakanlığına çağırdı

16 Ocak 2012 14:39 tsi
Irak, elçimizi dışişleri bakanlığına çağırdı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak hakkındaki sözlerinden rahatsız olan Irak yönetiminin, Türkiye'nin Irak Büyükelçisi'ni Dışişeri Bakanlığı'na çağırdığı bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Türk Büyükelçi Yunus Demirer'e Başbakan Erdoğan'ın bu ay başında Irak hakkında yaptığı bir konuşmadan duyulan rahatsızlığın aktarıldığı kaydedildi. Erdoğan, Irak'ın komşularını burada bir Şii-Sünni çatışmasını körüklememeleri konusunda uyarmış, böyle bir çatışmanın tüm İslam dünyasına sıçrayabileceği uyarısı yaparak da Irak'ın tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu belirtmişti.

Ankara ve Bağdat arasındaki tansiyon ise Irak Başbakanı Nuri El Maliki yönetiminin, Sünni cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında tutuklama kararı alması ve Haşimi'nin Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sığınması ile daha da gerilmişti.

Irak Dışişleri Bakanı Yardımcısı Muhammed Jawad el Dooreki'nin Türk Büyükelçi ile bakanlıkta görüştüğü ve elçiye iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek şeylerden kaçınılması gerektiği konusunda Türk hükümetine iletilmesi yönünde mesaj verdiği belirtildi. Bakanlık açıklamasında da "Türk Büyükelçi Türk yetkililerin açıklamalarının iyi niyetli olduğu konusunda güvence verdiği ve Irak'ın duruşu konusunda Ankara'yı bilgilendireceğini söylediği" ifadeleri yer aldı.

(CİHAN)

Bu haber 902 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,711 µs