En Sıcak Konular

DAKA heyeti, Kuzey Irak'a gitti

15 Ocak 2012 23:38 tsi
Hakkari Valisi Muammer Türker başkanlığındaki Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) heyeti, 2 yeni sınır kapısının açılması konusunda temaslarda bulunmak üzere Irak'a hareket etti.Irak'ın kuzeyine gitmek üzere Şırnak'a gelen Vali Türker başkanlığındaki DAKA heyeti, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ile Şehr-i Nuh Oteli'nde görüştü.

Türker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde bölgesel yönetimin temsilcileriyle Erbil ve Dohuk'ta görüşmelerinin olacağını, ana gündemlerinin Hakkari'den Irak'a açılması planlanan Türkiye tarafından da karara bağlanan ancak Irak'taki yönetimin henüz onay vermediği için açılamayan 2 sınır kapısının açılması olduğunu söyledi.

Bir taraftan akrabalık ilişkilerini diğer taraftan devam eden ticaret ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydeden Türker, ''En son Gülyazı'da yaşadığımız gibi müessif hadiseler yaşanmasın diye vatandaşın bu bölgedeki ticareti legal yollarla yapmasının yollarını araştırıyoruz. Ümit ediyoruz orada güzel temaslar olur'' dedi.

Temasları sırasında bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile görüşeceklerini aktaran Türker, ayrıca oradaki ticaret ve sanayi odası başkanlarıyla da görüşmelerde bulunacaklarını bildirdi.

Türker, heyette Hakkari'nin bütün ilçelerindeki sanayi ve ticaret odalarının temsilcilerinden 10 iş adamı ve bazı bürokratların yer aldığını dile getirerek, görüşmede sınır kapısı ile sınır ticaretinin geliştirilmesinin ele alınacağını kaydetti.

İyi niyetlerle Irak'a gittiklerini ifade eden Türker, şöyle dedi:

''Ümit ediyoruz ki Şırnak'ta da benzer gelişmeler olur. Şırnak'tan da kuzey Irak'a yeni sınır kapıları açılır. Biz hiçbir kapının diğerinin alternatifi olmadığını düşünüyoruz. Buradaki ticaret hacmini geliştirmek suretiyle bir kapının diğer kapıyı da besleyeceğini, büyüteceğini düşünüyoruz. İnşallah Habur da bu vesile ile daha fazla ticarete konu olacak. Şırnak'ın diğer kapıları da ticarete konacak. Rekabeti biz hep tatlı tarafından yapmayı istiyoruz. Onun yollarını araştırıyoruz. Zaten bizim bölgemizde akrabalık ilişkileri de kuzey Irak ile çok fazla. Bu ilişkiler geliştiği ve ticarete yansıdığı nispette bölgenin istikrarına katkı sağlayacak, ülkelerin kendi arasındaki, toplumların kendi arasındaki işbirliği ve dayanışmaya, pastanın büyümesine fayda sağlayacak. Bölge barışına da hizmet edecektir diye düşünüyorum.''

Türker, heyetin gezisinin 3 gün süreceğini sözlerine ekledi.

Daha sonra heyet, karayoluyla Irak'a gitmek için hareket etti.

Bu haber 1,455 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,916 µs