En Sıcak Konular

'Uludere'de halk devletle düşman hale getirilmeye çalışıldı'

15 Ocak 2012 17:53 tsi
'Uludere'de halk devletle düşman hale getirilmeye çalışıldı' HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Uludere olayı ile halkın devlete düşman hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.Kurtulmuş, partisinin Trabzon Merkez İlçe Başkanlığı'nın, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'ndeki kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de milletin en tem beklentisinin yeni bir anayasa yapılması olduğuna vurgu yaptı. Anayasa deyince de Türkiye'yi yönetenlerin, Tanzimat'tan beri tüyleri diken diken olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Bu anayasayı millet yapmaz, bu anayasayı seçkinler yapar' diye hep anayasayı bir kenara bırakırlar. Biz de diyoruz ki bir sefer olsun milletin istediği anayasayı yapma vakti gelmiştir. Bizim teklifimiz olan seçilmiş bir 'Anayasa Meclisi' ile anayasanın yapılması, göreceksiniz ki önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde gerçekleşecektir." dedi.

Yeni anayasa gündemi gelince statüko reflekslerinin hemen devreye girdiğine işaret eden Kurtulmuş, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yürütülen çalışmalarda, mutabakat sağlanmayan konularda değişiklik olmayacağı kararı alındığını belirtti. Birçok konuda BDP ve MHP, AK Parti ve CHP arasında mutabakat sağlanamayacağını savunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Öyle görünüyor ki dostlar alış verişte görsün, birkaç tane rötuşla milletin önüne gelecekler. Gidişat da bunu gösteriyor. Anayasayı kökten değiştirmek isteyen, reform yapmak isteyen, gider anayasayı halka yaptırır. Bir büyük reform yapmak isteyen anayasanın bütün maddelerini tartışmaya açar. 'Falanca madde tartışılmaz' öyle mi, tartışmak istemiyorsanız ben size Türkiye'de milletin yapacağı bir anayasa dibacesi söylüyorum; gelin rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın 10 kıtasının tamamını anayasanın dibacesi olarak koyun ve bütün millet mutabakat sağlasın."

ULUDERE OLAYI

Konuşmasında, Irak sınırında Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olaya da değinen Genel Başkan Kurtulmuş, Uludere'de halkın devletine düşman hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Öncesinde, Aktütün'de yaşanan baskının aydınlatılmamasının hükümet için önemli bir dönemin başlangıç olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Uludere'deki bir büyük insanlık ayıbıdır. Neresini düzeltseniz bir insanlık ayıbıdır ama devlet halkından yana olacaksa bu tür meselelerin hesabını sormak zorundadır. Bu olayda üç tane ihtimal var; ya kasıttır, ya ihmaldir, ya kusurdur. Kasıt demiyoruz, varsa kastı olanlar onu da bulmak hükümetin görevidir. Ama çok açık bir ihmal ve kusur olduğu aşikardır." diye konuştu.

Uludere olayı öncesi son zamanlarda bölgede asker ve sivil güçler arasında ciddi bir mutabakatla teröre karşı mücadele verildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, değerlendirmesine şöyle devam etti: "Ve gerçekten bu mücadelede teröristlerle sivil halk arasında ciddi bir ayrım oluyordu, devlet ayırarak bu işi yapıyordu. Bundan, bölge halkı da memnun hale gelmişti. Ama bu olayın arkasındaki karanlık tertibi yapan eller kimlerse, onlar öyle bir halt işlediler ki bu memlekette halk devletle düşman hale getirilmeye çalışıldı. Bunun hesabının sorulması lazım."

Diğer yandan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'da oturma düzeninin değişmesine değinen Kurtulmuş, bu durumdan kendisinin de memnun olduğunu, ancak önemli olanın kimin nerede oturacağı değil, görevinin ne olduğunu kaydetti.

"Niye hala YAŞ bir anayasal kuruluş" diye soran Kurtulmuş, "YAŞ anayasal kuruluş olduğu sürece Uludere meselesini çözemezsin. Niye hala Türkiye'de asker ve sivil olmak üzere yargıda çift başlılık var." dedi.

Bu arada, kongre öncesi partilileri dağıtılan kartlarla SMS ile partiye yardım çağrısı yapıldı. Partililer, Divan Kurulu Başkanlığı yapan HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç'un uyarısı üzerine, partililer cep telefonlarından "hasaidat' yazıp 7979'a mesaj göndererek, partilerine SMS ile yardımda bulundu.

(CİHAN)

Bu haber 647 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,079 µs