En Sıcak Konular

Bahçeli'den '19 Mayıs' değerlendirmesi

15 Ocak 2012 17:53 tsi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''19 Mayıs kutlamaları üzerinden yürütülen ve daha hangi gelişmelere yol açacağı belirsiz olan art niyetli girişim ve niyetlerin, milletin varlık değerlerine tam anlamıyla kast eden bir duruma geldiğinin anlaşıldığını'

Bahçeli, son siyasi gelişmeler hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye sistemli bir karşı duruşun, Cumhuriyet'in kanına girmeyi gündemine alan ayırıcı dinamiklerin baskı ve tuzakları ile yüz yüze kalındığını iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''19 Mayıs kutlamaları üzerinden yürütülen ve daha hangi gelişmelere yol açacağı belirsiz olan art niyetli girişim ve niyetlerin, milletimizin varlık değerlerine tam anlamıyla kast eden bir duruma geldiği anlaşılmıştır. Cumhuriyet'in ilanına giden sürecin miladı olan 19 Mayıs tarihini hezeyan dolu bahanelerle çarpıtmak, çaptan ve gözden düşürmeye cüret etmek AKP'nin gizli gündemleri paralelinde hareket ettiğini bir kez daha teyit etmiştir. AKP hükümeti aldığı millet desteğini yanlış yorumlamış, Türk milletini geçmişinden ve milli kabullerinden koparmak amacıyla tezgah üstüne tezgah kurmuştur.

Hükümetin tedavülde tutup, yönlendirdiği yıkıcı ve bölücü emeller; aziz milletimizi boyalı demokrasi algısı ve yapay özgürlük iddialarıyla kuşatmış ve zaafa düşürmüştür.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bilhassa Özel Yetkili Mahkemelerin, tutum, eğilim ve kararları münasebetiyle cezaevlerinin toplumun her kesiminden insanlarla dolup taştığını ve bu itibarla Türkiye'nin yeni bir açmazın içine sürüklendiğini ileri sürdü.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlardaki tartışmaların seyrine ve muhtevasına bakıldığında, Türkiye'nin çok tehlikeli ve yüksek gerilimli bir alanın içine sıkıştığının açıklıkla fark edilebileceğini savundu.

Düzeyi ve genişliği sürekli artan sosyal ve siyasal çekişmelerin gün geçtikçe telafisi zor olacak bunalımlara kıvrıldığını ve olumsuzlukları tetiklediğini ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''Maalesef Türkiye AKP yönetimi altında zayıflamış, devlet kurumları tersyüz olmuş, millet kıymetleri birer birer ileri demokrasi vurgunuyla acziyete düşürülmüştür. Bununla birlikte yargı etrafında alevlenen tartışmalar, adalet anlayışına yönelen suçlamalar ve toplumsal vicdanı kanatan hukuki süreçler ülkemizin en öncelikli ve önemli gündemi haline gelmiştir.''

-Özel Yetkili Mahkemeler-

Hukukun, ''Milletin huzurunu sağlaması gerekirken, baskı ve yıldırma mekanizmasına alet olmasının nerede duracağı belirsiz olan otoriterleşme güdülerini güçlendirdiğini ve azdırdığı'' görüşünü ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

''Başbakan Erdoğan'ın, kendi partisine ve yönetim anlayışına demokratik tepki gösterenlere karşı tahammülsüzlüğü bu vahim sürecin teşvik edici unsurlarından birisi olarak herkesin malumudur. Adalet alanındaki subjektif ve tek taraflı değerlendirmeler, siyasi maksat gözeten uygulamalar ve intikamcı hevesler aynı zamanda demokrasinin olgunlaşmasına ve kök salmasına endişe verici şekilde zarar vermiştir.

Bu kapsamda AKP zihniyetinin yargı kurumlarını kuşatması ve hukuk ilkelerini siyasal menfaat çarkında öğütmesi karşılaşabileceğimiz ciddi sorunlardan birisi olarak karşımızdadır.

Bu nedenle hukukun inandırıcılığı her geçen gün aşınmakta, uzayan soruşturma ve kovuşturma süreçleri mağduriyetleri, hak kayıplarını ve feryatları çoğaltmaktadır.

Bilhassa Özel Yetkili Mahkemelerin, tutum, eğilim ve kararları münasebetiyle cezaevleri toplumun her kesiminden insanlarla dolup taşmakta ve bu itibarla ülkemiz yeni bir açmazın içine sürüklenmektedir.

İstisnai bir vasıta olması gereken tutuklama işleminin fiili mahkumiyete dönüşmesi, bitmek bilmeyen yargılama safahatlarının sabırları zorlaması ve mutlaka itina gösterilmesi gereken masumiyet karinesinin ihlal edilmesi aziz milletimizin ibretle izlediği sorunlardan bazılarıdır.

Başbakan Erdoğan'ın daha fazla hukuktan neyi kast ve ima ettiği bugünkü zaman diliminde iyi anlaşılmıştır.

Üstünlerin hukukuna son verme iddiasında olan bu zihniyet, kendi üstünlüğünü sağlamak için aziz milletimizi aldatmış ve gerçek niyetlerine sinsice zemin hazırlamıştır.''

-İlker Başbuğ'un tutuklanması-

Açıklamasında, ''12 Eylül Referandumu, yargının oluşum ve işleyişini siyasal müdahalelere bütünüyle açık hale getirmiş ve bu haliyle AKP'leşen hukuk ülkemizin çivisini çıkarmaya namzet sorunların en başına yerleşmiştir'' ifadesini kullanan Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Nitekim AKP hükümeti, adalet kurumlarını siyasi tasallut altına almış, gözünü kan bürümüşcesine içini boşaltmış ve bu konudaki hırsı şuurunu kapatmıştır. Yargının AKP güdümüne girerek, objektif ve tarafsız kimliğinden sıyrıldığı, bu yüzden de kriz, karmaşa ve kutuplaşma ürettiği her açıdan görünür hale gelmiştir. Öyle ki eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasının arkasından ortaya çıkan haklı ve meşru eleştiriler tüm çıplaklığıyla bunu göstermektedir. 

A.A.Bu haber 542 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,248 µs