En Sıcak Konular

28 Şubat için suç duyurusunda bulunacaklar

15 Ocak 2012 17:52 tsi
28 Şubat için suç duyurusunda bulunacaklar Halkın Sesi Partisi (HAS Parti), yarın 28 Şubat postmodern darbesinin mimarları aleyhine suç duyurusunda bulunacak.

Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç öncülüğünde, partinin birçok yöneticisi ve hukukçusu yarın saat 11.00'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verecek. Dilekçede, '28 Şubat sürecinde suç örgütü kuran ve yönetenler'in cezalandırılması istenecek.

12 Eylül darbecileri hakkında iddianame hazırlanmasının yolunu da Anayasa değişikliği referandumu sonrası yapılan çok sayıda suç duyurusu açmıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de hafta içi yaptığı açıklamada, 28 Şubat ve 27 Nisan'ın aktörlerinin de yargılanması gerektiğini söylemişti.

HAS Parti'nin vereceği suç duyurusu dilekçesinde, Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun 312. maddesine atıf yapılacak. Yani sorumluların, 'cebir ve şiddet kullanılarak TBMM'yi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüsten' dolayı cezalandırılmaları istenecek. Bu doğrultuda dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Ayrıca suç duyurusunda, 5237 sayılı TCK'nın 106, 107, 108, 125, 136, 216, 301, 309, 312, 314 ve 311. maddelerinde düzenlenen fiillere de yer verilecek. Yine suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'nın 146 ve 147. maddeleri kapsamında kovuşturma yapılarak, sorumluların cezalandırılması da istenecek.

Bu haber 670 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,427 µs