En Sıcak Konular

Davutoğlu: Biz bu ilanları çok gördük

15 Ocak 2012 17:51 tsi
Lübnan'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye lideri Beşar Esad'ın genel af ilan etmesini değerlendirdi.

 Gazetecilere konuşan Davutoğlu, "Bu tür ilanlar çok gördük daha önce. Biliyorsunuz geçen sene nisan ayında, benim ziyaretim sonrasında sıkı yönetim kaldırılmıştı. Olağanüstü hal kaldırılmıştı. Olağanüstü halden çok daha öte baskıcı bir yöntem uygulandı. Şimdi, genel af ilan edildiği söyleniyor. Bu tarz çalışmalar yapıldı." dedi.

Ahmet Davutoğlu, alanda samimiyetle uygulanmayınca bu ilanların bir faydası olmadığını belirterek, "Ama samimiyetle uygulanırsa ve bunun olumlu sonuçları olursa, tabii ki bunu değerlendiririz. Ancak şu ana kadarki tecrübelerimiz maalesef bu sözlerin bu büyük vaatlerin yerine getirilmediği doğrultusunda. Ayrıca sadece Suriye için de değil, Suriye dışındaki muhalefete de bütün bu hususların temin edilmesi lazım. Bu noktada nasıl bir uygulama olacağını hep beraber takip edeceğiz. Ümit ederiz bu yeniden bir zaman kazanma taktiği değildir." diye konuştu.

Bölgeyle ilgili konuları görüşmek üzere Lübnan'a geldiğini ve Lübnanlı liderle bir araya gelerek çok kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, "Lübnan'ın bütün önemli siyasi aktörleriyle fikir alışverişinde bulunma imkanına kavuştuk. Bütün bu liderlerle bölgemizdeki son gelişmeler bağlamında, Lübnan'ın taşıdığı önem özellikle Suriye7deki gelişmelerin Lübnan üzerindeki etkileri konuları üzerinde durduk. Lübnan bölgenin kilit ülkelerinden birisi" diye ekledi. Lübnan'daki her krizin bölgeye yansıma potansiyeli taşıdığını kaydeden Dışişleri Bakanı, Lübnan'ın çok uluslu, çok etnisiteli çok mezhepli yapısı dolayısıyla bölgedeki gelişmelerin de Lübnan'ı olumsuz etkilediğini vurguladı.

Bu yüzden Lübnan'ın istikrarının özellikle bu dönemde çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Davutoğlu, "Türkiye olarak Lübnan'da ikili ilişkilerde çok önemli mesafeler aldık. Lübnan liderlerinde gördüğüm karşılıklı anlayıştan memnun oldum. Herkes bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Lübnan istikrarının korunması herkesin ortak çıkarı." ifadelerini kullandı.

"KIBRIS'TA ÖNEMLİ BİR FIRSAT EŞİĞİNDEYİZ"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile de uzun bir görüşme yaptığını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bölgedeki gelişmelerin dışında Kıbrıs'taki gelişmeleri ele aldıklarını aktardı. Kıbrıs'la ilgili olarak Ankara'ya gelecek yetkililerle görüşmeler yapacaklarını ve Kıbrıs'ta önümüzdeki günlerde yapılacak liderler zirvesinde bir an önce mesafe alınıp uluslararası konferansın daha önceki bütün 2004 formatında toplanmasına büyük bir önem verdiklerini söyleyen Davutoğlu, "Kıbrıs'ta önemli bir fırsat eşiğindeyiz." dedi.

Bunun fırsatların kaçırılmamasının önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bu konudaki kanaatlerimizi de Moon ile paylaştık. Kendisini Türkiye'nin bu girişimlerinin önemli olduğunu söyledi. Birçok uluslararası konuyu ele aldık. Sudan'dan Irak'a. İran'ın nükleer programında kuzey Afrika'daki gelişmelere kadar konuları ele aldık." diye konuştu.

Lübnan'da bütün dini toplumların dini liderleriyle görüştüğünü belirten Davutoğlu, buradaki dini barışın bölgedeki barışın göstergesi olduğunu dile getirdi. Davutoğlu, " Bu da bizim bölgeye bakış açımızdan önemli. Bütün bu dini toplulukları biz Türkiye olarak çok yakın mesafedeyiz. Çok yakın ilişkimiz var. Özellikle bölgemizde ortaya çıkması muhtemel dini ve mezhebi gerilimlere karşı da tedbir alınmasına büyük önem veriyoruz." dedi.

Lübnanlı yetkililerle ve Ban Ki-moon'la görüşmelerinde Suriye konusunu da el aldıklarını kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti: "Hemen hemen hepsinin mutabık olduğu husus, bölgenin istikrarı bakımından Türkiye'nin yapacağı katkının taşıdığı önem ve Suriye'deki gelişmelerde Türkiye'nin etki gücü. Bu noktada kanaatlerini bizimle paylaştılar, biz de onlara Suriye konusunda şimdiye kadar yaptığımız çalışmaları aktardık. Türkiye çok samimiyetle Suriye'deki krizin ortaya çıkmaması için çaba sarf etti. Çıktığı zaman kontrol altına alabilmek ve reformları bir an önce başlatmak için çaba sarf etti. Kontrol dışına çıktığı anlarda uluslararası toplum başta Arap Birliği'yle birlikte alternatif formüller üretti ama Suriye yönetimi maalesef bütün bu imkanları heba etti. Burada da bunun ortaya çıkardığı bir hayal kırıklığı var Suriye yönetimiyle ilgili. Biz her şeyden önce bu Suriye'deki krizin Lübnan'a yansımamasına büyük önem veriyoruz, bunları da vurguladık, bütün liderlerin beklentileri de Türkiye'nin katkısıyla Suriye'de halkın istediği yönde bir değişimin gerçekleşmesi."

(CİHAN)

Bu haber 731 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,015 µs