En Sıcak Konular

Küresel sistemde atlar değişiyor!

15 Ocak 2012 08:44 tsi
Küresel sistemde atlar değişiyor! Küresel sermaye, politikacılara karşı...

Avrupa krizinde beklenen saatli bomba Cuma akşamı patladı. Standard and Poor’s (S&P), yalnız Fransa’nın değil, Avusturya ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu 9 Avrupa ülkesinin kredi notunu düşürdü. Derecelendirme kuruluşlarının işlevleri, özellikle bu kriz sırasındaki rollerini uzun zamandır tartışıyoruz. Aslında, derecelendirme kuruluşlarının, krizi yönlendirmeye çalıştıklarını ve bu yönlendirmelerin de, küresel sermaye içindeki önemli bir kapışmadan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

 Mesela S&P, çok açık bir şekilde, krizin bir an önce dip yapmasını, ‘eskinin’ tasfiyesinin mümkün olduğunca hızlı ve köklü bir şekilde olmasını isteyen kesimlerin operasyonlarını yapıyor. S&P’nin stratejik zamanlarda, yaptığı not düşürme operasyonları merkez bankalarına ve küresel oyunculara da ‘yeni’ bir yolu gösteriyor. S&P’nin ABD’nin not indirimi de böyle bir konjonktürde olmuştu ve FED bu uyarıyı dikkate almak zorunda kalmıştı.

Küresel kapitalizmin temsilcileri çok açık bir biçimde yeni bir finans sistemi ve anlayışı istiyorlar. Çünkü S&P, bütün stratejik not indirimlerinde sistematik riske işaret ediyor. Ve bunu göstere göstere yapıyor. S&P, daha geçen Aralık ayı başında, 15 Euro bölgesi ülkesinin notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu. Ayrıca bu seferki operasyonda şu önemli not var: ‘Politikacılar, bölge ülkeleri arasındaki ekonomik rekabet ve bunun doğurduğu yapısal farklılıkları dikkate almıyorlar.’ İşte bu çok önemli bu vurguyu sistemik risk tespiti ile birleştirirseniz karşımıza çıkan sonuç; özellikle Avrupa’da kapitalizmin bu haliyle bittiğidir. Ancak yalnız ekonomik ve finansal tarafı ile değil, politik tarafı ile de. Çünkü S&P, ‘politikacılar’ diye cümleye başlıyor. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Küresel sermayenin zirvelerinde birileri, bu işin bu sistem kurgusuyla ve bu oyuncularla gitmeyeceğini nihayet anladı ve atlarını değiştirecekler. Peki değişecek atlar hangileri ve yeni atlarla birlikte hangi koşum takımları kullanılacak?

Cemil Ertem / Star (İlgili kısım)Bu haber 2,300 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,910 µs