En Sıcak Konular

Pakistan ordusundan başbakana tepki

14 Ocak 2012 18:14 tsi
Pakistan ordusundan başbakana tepki Pakistan Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yusuf Rıza Gilani'nin açıklamalarına sert tepki gösterdi.Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir askeri yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada ordu komutanının, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'ye başbakanın açıklamalarıyla ilgili şikayette bulunduğunu, ya durumun netleştirilmesi ya da geri çekilmeleri gerektiğini belirttiğini söyledi.

Ordu komutanının Başbakan Gilani'nin açıklamalarının ülkede ''ayrılık yarattığını'' ve ülkeyi daha da hassas bir duruma soktuğunu söylediğini belirten yetkili, diğer üst düzey ordu yetkililerinin de ordu komutanından başbakana karşı daha sert bir tutum izlemesi talebinde bulunduklarını öne sürdü.

Hükümetle ordu arasındaki gerilimi azaltmak amacıyla uzlaşmacı bir tutum izleyen Başbakan Gilani ise, ''hükümetimiz, parlamentomuz ve yurtsever vatandaşlarımız, cesur askerlerimizin ve güvenlik güçlerimizin arkasındadır'' dedi.

Gilani, tüm devlet kurumlarının kendi alanlarındaki rollerini oynamalarına olanak tanımanın hükümet politikaları olduğunu söyledi.

Sivil hükümet ile ordu arasındaki ilişkilerin 1999 yılından bu yana en alt düzeye indiği Pakistan'da hükümet ve ordu yetkilileri, Savunma Komisyonu'nun toplantısında bir araya gelmişlerdi.

Pakistan Başbakanı Gilani'nin ülkedeki üst düzey bir İngiliz diplomata askerlerin darbe yapmasından korktuğunu söylediği iddia edilmişti.

Bu haber 908 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,964 µs