En Sıcak Konular

Yerli füzede hedef 2500 km

14 Ocak 2012 11:30 tsi
Yerli füzede hedef 2500 km TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, 2500 kilometre menzilli füze üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. TÜBİTAK'ın çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi veren Altunbaşak, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün füze çalışmaları kapsamında ilk yerli seyir füzesinin 300 kilometre test çalışmalarının sürdüğünü, füzenin bu yıl içinde 500 kilometre testlerinin yapılacağını bildirdi. Altunbaşak, füzenin menzilini önce 1500 kilometreye sonra da 2500 kilometreye çıkararak test çalışmalarını yapılacağını kaydetti.

Türkiye'nin artık kendi uydu, uçak ve otomobilini yapmasının zamanı geldiğine vurgu yapan Altunbaşak, bu konuda gerekli atmosferi oluşturmak istediklerini vurguladı. TÜBİTAK'ın akademisyenlik ve sanayi kimliğini birleştirmeyi hedeflediklerini aktaran Altunbaşak, bununla ilgili 300'e yakın proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Altunbaşak, üç boyutlu mayın tarayıcısının plastik dahil 0,5 metre derinlikteki mayınları tespit ettiğini aktardı. Kendi radar ve sonarlarını imal ettiklerini dile getiren Altunbaşak, milli yazılım Pardus'un durdurulmadığını bildirdi. Geniş bant sistemi ile eğitimin tamamen değişeceğini vurgulayan Altunbaşak, bu sistemle dünyanın her yerinden anında doğrudan eğitim şansı olacağını kaydetti.

cihan

Bu haber 1,417 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,861 µs