En Sıcak Konular

O fotoğraf tesadüf değilmiş

14 Ocak 2012 11:14 tsi
O fotoğraf tesadüf değilmiş Başbuğ'un oğlu ile fotoğrafı olan PKK sanığı'ndan çarpıcı açıklama...

''Ergin Saygun benim için emniyeti ziyaret etti''

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ'la samimi fotoğrafları yayımlanan KCK-PKK davası sanığı Hasan Lala, kendini savundu.

Zaman'a konuşan Lala, Başbuğ'la yakın arkadaş olduklarını kabul etti; ancak terör örgütü üyesi olduğu suçlamasını reddetti. Lala, dönemin 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun'un 13 Nisan 2009'da Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaretinin sebebinin kendisi olduğunu da kabul etti. Saygun'un Murat Başbuğ'la samimiyetinin kamuoyuna yansımamasını talep ettiğini ama bunun dışında ne kendisiyle görüştüğünü ne de herhangi bir faydası olduğunu anlattı.

Zaman, iddiaları dünkü nüshasında, 'Bu fotoğraf tesadüf değilmiş' başlığıyla gündeme getirmişti. Habere göre, 9 Nisan 2009 tarihinde İstanbul'da yapılan bir PKK operasyonunda gözaltına alınan 'Burhan' kod adlı Lala'nın evinden, Murat Başbuğ'la fotoğrafları çıkmıştı. Bundan 1 yıl sonra, 22 Temmuz 2010 tarihinde Yeni Akit gazetesi bu fotoğrafı yayımlamıştı. Aynı gün Genelkurmay'dan yapılan yazılı açıklamada fotoğrafın bir arkadaş ortamında tesadüfen çekildiği öne sürülmüştü. Zaman, dünkü haberinde bu karenin tesadüf olmadığını, ikilinin 2003 yılından beri dost olduğunu yazmıştı. Lala, bu bilgileri doğruladı. Fakat, "Ben PKK'lı değilim, ailemde hiç kimse örgüt mensubu değil. Ben tam tersine PKK'dan nefret ederim." savunmasını yaptı. 13 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığını söyleyen Lala, "Eğer gerçekten örgüt üyesi olsam serbest kalır mıydım?" diye sordu. Tam tersine, Murat Başbuğ'la arkadaşlığı yüzünden kurban edildiğini öne sürerek, "Aslında ben ikinci gün serbest kalıyordum. Ne zaman ki evimden bu fotoğraflara ulaşıldı, tekrar ifadem alınarak gözaltı sürem uzatıldı." dedi.Bu haber 1,423 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,576 µs