En Sıcak Konular

İranlı bilim adamını onbinler uğurladı

13 Ocak 2012 20:21 tsi
İran'da önceki gün bombalı saldırıda hayatını kaybeden bilim adamı Mustafa Ahmedi Ruşen için düzenlenen cenaze törenine on binlerce kişi katıldı.

Bilimadamı Ahmedi Ruşen için bugün ilk önce Tahran Üniversitesi Bahçesi'ndeki Cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı.

Tahran Cuma imamlarından Ayetullah İmami Kaşani'nin kıldırdığı cenaze namazın ardından omuzlara alınan tabut, İnkılap Meydanı'na kadar taşındı.

Ahmedi Ruşen'in, ailesi, yakınları ve arkadaşlarının yanı sıra on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, ''ABD, İsrail ve İngiltere'ye ölüm'' sloganları atıldı.

Törende ayrıca sık sık ''Nükleer enerji vazgeçilmez hakkımızdır'' şeklinde slogan atılırken, ''Şehit Ahmedi Ruşen'in yolunun takip edileceği'' belirtildi.

Teröristlere ve terörizme destek verenlerin kınandığı törende, BM ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından bu saldırıyı kınamaları talep edildi.

Törende İran bayraklarının yanı sıra Ahmedi Ruşen'in posterleri taşındı.

Törende konuşan Ahmedi Ruşen'in annesi Sıddıka Salariyan, ''şehit verdiği oğluyla gurur duyduğunu, başka Mustafa'ların kurban verilmemesi için güvenlik önlemlerinin artırılmasını'' istedi.

''Oğlunun yolunu takip edecek yeni neslin ülkeye zarar verilmesine müsaade etmeyeceğine olan inancını'' dile getiren Salariyan, ''oğlunun kanının yerde kalmaması için teröristlerden intikam alınmasını'' beklediklerini söyledi.

Ahmedi Ruşen'in annesinin konuşması sırasında vatandaşların ağladığı görülürken tüm şehitler için dua edildi.

Cenaze törenine, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Firuddin Abbasi'nin yanı sıra öteki askeri ve siyasi yetkililer katıldı.

aa

Bu haber 497 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,182 µs