En Sıcak Konular

Obezite eylem planı!

13 Ocak 2012 09:54 tsi
Obezite eylem planı! Obezitenin önlenmesi ve buna ilişkin çalışmaların etkin ve yaygın yürütülmesi için Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı ülke genelinde uygulanacak “Türkiye Obeziteyle Mücadele Programı ve Ulusal Eylem Planı Taslağı” çalışmasıyyla önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenmesi ve azaltılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde, etkin bir mücadele geliştirilmesini hedefliyor.

Ülke genelinde “Sağlıklı Beslenme Bilinci” oluşturmayı öngörüyor. Buna göre, 500’den fazla çalışanı olan iş yerlerine spor merkezi kurulması ve buralarda uzmanlarca eğitim programları yürütülmesi zorunluluğu getirilecek. Yağ, şeker ve enerji miktarı düşük gıda ve içeceklerin etiketlerine özel renkli işaretler; enerji içeriği yüksek ürünlerinkine ise “bilinçsiz tüketimi obeziteye yol açar” uyarısının konulması planlanıyor. “Türkiye Obeziteyle Mücadele Programı ve Ulusal Eylem Planı Taslağı”nda hayata geçirilen ve geçirilmesi öngörülen bazı düzenlemeler şöyle:

Sağlık, tarım, ticaret, ulaşım, eğitim, ekonomi, spor, çevre, şehir planlama, çalışma, sosyal güvenlik, kültür ve turizm alanlarında geliştirilecek politika ve bütçe programlarında obeziteyle mücadeleye yönelik önlemlere yer verilmesi.

Tüm ülkede okul ve iş yerlerinde sağlıklı besinlere erişim imkanlarının sağlanmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapılması.

Yaş, cinsiyet, bölge ve sosyo-ekonomik düzeye göre kilo ve obezite sıklığı belirlenmesi. Bu çerçevede, 2012 yılına kadar “Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi” nin risk ve yaş gruplarına göre güncellenmesi.

Topluma obezite, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması ve obezite riskinin azaltılması için ülke genelinde “Beslenme Başöğretmeni” statüsü oluşturulması. Bu konudan Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu tutulurken, Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerle de iş birliğine gidilmiştir.

2012’ye kadar okullardaki fiziksel aktivite imkanları yarı yarıya artırılırken, beslenme hizmetlerinde yüzde 80 oranında standardizasyon sağlanıp aşırı kiloluluk ve obezite görülme sıklığının azaltılması. Bunun için de beden eğitimi derslerinin süresi artırılacak, çocukluk ve ergenlik döneminde sıkça tüketilen, sağlık ve obezite açısından risk oluşturan yiyecek ve içeceklerin okul ve dershanelerdeki tüketimi sınırlandırılacak.

Eğitim kurumlarındaki spor tesislerinin okul saatleri dışında ve hafta sonu tatillerinde de açık tutulmasının sağlanması.

Okul ve dershanelerdeki yiyecek ve içecek otomatlarında enerji içeriği düşük, besleyici değeri yüksek ürünlerin satışa sunulmasının sağlanması.

Sosyo-ekonomik düzeyi düşük bölgelerde ücretsiz taze sebzemeyve ve süt dağıtılması. nAskerlerin de obezite konusunda bilgilendirilmesi.

Din görevlilerinin vaaz ve hutbelerle topluma obeziteyle ilgili mesajlar vermesi. n Çocuklarda obeziteye yol açabilecek gıdaların reklamlarının yayın saatlerine düzenleme getirilmesi, çocuklara yönelik programların aralarında obezite riski oluşturacak gıda reklamlarının yayımlanmasının engellenmesi.

KOZA’DA BU KAPSAMDA NELER YAPILDI?

Öncelikli olarak işyeri hekimi tarafından belirlenen ve kronik hastalıkları olan personel olmak üzere şişman ya da fazla kilosu olan bireyler için beslenme uzmanı tarafından sistematik bir kilo kontrol programı planlandı. Takip ve kontroller ile kişileri sağlıklı kilolarına kavuşturma hedeflendi.

Dengesiz bir beslenme ve dolayısıyla sağlıksız bir yaşamın stres ve yorgunluğa nasıl yol açabildiğini ve çözüm önerileri oluşturularak buna ilişkin aksiyon planları oluşturuldu.

Personele bağışıklık sistemini nasıl koruyabilecekleri ve güçlendirebilecekleri konusunda beslenme ile destek olma hedeflendi.

Personele çalıştıkları bölüm ve ihtiyaçları olan enerji doğrultusunda sağlıklı beslenme seçenek ve modelleri sunuldu.

Sağlıklı bir yaşam, personel verimini artırma ve konsantrasyonu yükseltmeye yönelik olarak, diyetlerine doğal yollarla daha fazla demir ve vitamin mineral eklemenin en iyi yolu açıklandı.

Yoğun çalışan bireyler ve yöneticiler için, seyahat, toplantı ve stres durumlarında çok geniş yelpazeli, sağlıklı beslenme seçenekleri sunuldu ve takip edildi.

Dönemsel olarak planlanan çeşitli eğitimlerle personelin “sağlıklı beslenme” konusunda bilinçlendirilmesi yapıldı.

Tüm grup içinde takip edilen 65 kişi yaklaşık 8 ayda toplam 360 kilo verdi.

Grup içinde sağlanan motivasyon ile kurum içinde farklı bir sohbet ve gündem konusu olarak ‘kilo verme’ ve ‘sağlıklı beslenme’ konuları konuşulur oldu.

Kilo veren kişilerin kendilerine olan özgüvenleri artarak kurumsal ve bireysel motivasyonlarında artış sağlandı. nKurumun mönüleri gözden geçirilerek sağlıklı ve güvenilir alternatifler oluşturulmaya başlandı. nProgram halihazırda devam etmekte olup, ihtiyacı olan her personele ulaşılması hedeflenmektedir.

KOZA ALTIN ve İPEK MEDYA GRUBU KURUMSAL ANLAMDA OBEZİTEYLE MÜCADELEDE SAĞLIKLI BESLENME BİLİNCİ GELİŞTİREREK BU PROJEYE DESTEK VERİYOR

Kurumsal beslenme ve sağlık nedir? Çalışanlarınızın sürekli yorgun olmasının nedeni demir eksikliği veya uyku apnesi olabilir mi?

Sürekli baş ağrılarından şikayet eden personelinizin bu ağrılarının sebebi gün içinde susuz kalmaları mı acaba?

Peki ya kış aylarında iş verirmliliğini düşüren gribal enfeksiyonlar. Çoğumuz hayatımızın neredeyse üçte birinden fazlasını çalıştığımız mekanlarda geçiriyoruz. Dolayısıyla çalışma alanlarımız sağlıkla ilgili yeni alışkanlıklar geliştireceğimiz en doğru ortamlar. Kurumlarda artık beslenme danışmanlığı, iş gücü sağlığı ve verim artışı için, temel bir gereklilik olarak görülüyor. Kurumsal beslenme çözümleri ile çalışanlarınızın sağlığını koruyup iyileştirebilir; dolayısıyla olası işgücü kayıplarını önleyebilirsiniz.

Pozitif enerji performansı artırır

Unutmamak gerekir ki mutlu ve sağlıklı personel bir kurum için altın değerindedir. Şirket içinde sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için birçok yol vardır. En iyi başlangıç noktası ise konusunda uzman ve aynı zamanda eğitmen nitelikleri olan bir beslenme uzmanı ve danışman ile yola çıkmaktır. Bu şekilde işinizde verimlilik ve kårlılığı artırabilir ve hayatınızı değiştirebilirsiniz. Program süresince çalışanların heyecanı ve aldıkları pozitif enerji, iş performansı ve özel yaşamlarını son derece olumlu yönde etkilemektedir. Kazandıkları vizyon ise hayata bakış açılarını değiştirmekte ve kurumlarına olan bağlılıklarını daha da artırmaktadır. Bu durum ise, kurumun personel devir hızının düşmesi yanında, personel maliyetlerini azaltıcı ve müşteri memnuniyetini artırıcı pek çok olumlu etkiyi de beraberinde getirmektedir. ‘Kurumsal Beslenme ve Sağlık Programı’ ile kişiyi, dolayısıyla bütünüyle kurumu daha sağlıklı kılmak, kurumun en büyük kazanımlarından biri olmaktadır.

UZMAN DİYETİSYEN BANU TOPALAKÇI

bugünBu haber 627 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,109 µs