En Sıcak Konular

İran plakalı esrarengiz TIR'lar

13 Ocak 2012 09:15 tsi
İran plakalı esrarengiz TIR'lar 10 ay önce İran'dan hareket ederek Türkiye üzerinden Suriye'ye giden bir TIR'da silah ele geçirilmişti. Hafta başında 4, önceki gün de 1 TIR'ın daha durdurulması dikkatleri bölgeye çekti.

Bomba ve silah yüklü oldukları iddia edilen TIR'ların sırrını Ankara'dan gelecek ekipler aydınlatacak.

Rejim karşıtı gösterilerin yaşandığı Suriye'ye, İran'dan giden esrarengiz TIR'ların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Son bir yılda Şam yolunda silah ve bomba yüklü olduğu iddia edilen toplam 6 TIR yakalandı. 5 tanesi son bir hafta içinde durdurulan TIR'lar inceleme için Ankara'dan gelecek ekipleri bekliyor.

10 ay önce durdurulan ilk TIR'da silah ele geçirilmişti. Halen Osmaniye'de bir depoda bekletilen silah yüklü bu TIR'ın adresi ise hâlâ belirsizliğini koruyor. Yetkililer, henüz incelenmeyen sır dolu TIR'ların silah yüklü olduklarına dair bilgilere ulaştıklarını belirtiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal da dün yaptığı açıklamada İran plakalı TIR'ların kontrole tabi tutulduğunu ve taşıdıkları malzemeye ilişkin soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de, konuyla ilgili Meclis Başkanlığı'na sorgu önergesi verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, yaptığı açıklamada, "Gümrük görevlilerinin ihtiyaç duyduklarında transit geçen araçları durdurup ayrıntılı inceleme yapma hak ve yetkileri var. Bu kamyonlar ulusal ya da uluslararası yasaların yanı sıra BM Güvenlik Konseyi kararları ya da Türkiye'nin taraf olduğu diğer uluslararası rejimlerden kaynaklanan yükümlülüklerine aykırılık teşkil edip etmediğine bakılıyor." ifadelerini kullandı. Türkiye, kendi halkına kurşun sıkan Beşşar Esed rejimine karşı silah ambargosu uyguluyor. Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan ambargolar gereği İran'ın silah satışı da yasak. Gelişmeler üzerine İran'ın Ankara Büyükelçiliği ise yazılı bir açıklama yaparak Suriye'ye silah gönderdikleri yönündeki iddiaları reddetti.

Türkiye İran sınır kapılarından yurda giren TIR'ların, onlarca şehri dolaşarak Kilis'ten Suriye'ye giriş yaptıkları belirtiliyor. Geçen yıl İran plakalı ve silah yüklü TIR'ın 11 ay boyunca Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda hiçbir şekilde işlem uygulanmadan beklemesi birçok soru işaretini beraberinde getirmişti. Kilis Valisi Yusuf Odabaş'ın yoğun gayretleriyle bomba yüklü TIR, geçen ay Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Osmaniye'nin Toprakkale ilçesindeki bir depoya götürülmüştü. En son yakalanan TIR'larla ilgili açıklama yapan Vali Odabaş, "Son TIR da diğer TIR'lar gibi, içerisinde silah yapımında kullanılan malzeme olduğu yönünde bize ihbar edildi. Bu ihbar doğrultusunda da Gümrük Müdürlüğümüz TIR'a el koydu. Konu Gümrük Müsteşarlığı aracılığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Başbakanlık'a intikal ettirilmiş durumda. Aynı zamanda İçişleri Bakan Yardımcısı'na faks çekerek, bilgileri gönderdik. Şu an beklemedeyiz." dedi. Gelen talimat doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığı'nın da görüşü alınarak, TIR'ların sevk edileceğini ifade eden Vali Odabaş, "TIR'ların içerisinde araştırma ve inceleme yapılacak. Konu bilirkişi marifetiyle incelenecek ve verilen talimat doğrultusunda da gerekli işlem yapılacak." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de sır kamyonlarla ilgili şu soruları sordu: " TIR'larda ele geçirilen silah ve malzemeler nelerdir? Menşeini açıklar mısınız? Ele geçirilen silah ve malzemeler hangi ülkelere aittir? Bunların Suriye'deki isyancılara gönderildiği iddiaları doğru mudur? Doğru değilse, nereye gönderilmektedirler? Bunların taşıyıcıları kimlerdir? Söz konusu silah ve malzemelerin akıbeti nedir? Son bir yılda, diğer sınır kapılarımızda da silah, bomba ve askeri malzemeler ele geçirilmiş midir?"

zamanBu haber 742 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,659 µs