En Sıcak Konular

Zana’nın sözlerine Kemal Burkay’dan tepki

12 Ocak 2012 17:06 tsi
Leyla Zana'nın 'silah Kürtlerin sigortasıdır' sözlerine tepki gösteren Kemal Burkay, “Silahlar hiçbir zaman Kürtlerin sigortası olmadı' dedi.

BDP'li Leyla Zana'nın "Silah Kürtlerin sigortasıdır" şeklindeki açıklamalarına bir tepki de Kürt aydın ve siyasetçi Kemal Burkay'dan geldi. Burkay, "Silah asla Kürtler için sigorta olmamıştır, olmayacaktır" dedi. Burkay, susmayan silahların çözümü zorlaştırdığını da söyledi.

Zana, "Silah Kürtlerin Güvencesi" Demişti

BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın Almanya'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşma tartışılıyor.
Zana, "Artık silahlı mücadele bir noktaya geldi. Ben silahların bırakılmasını asla tartışmıyorum. O Kürtlerin sigortasıdır. Bu sorun var olduğu müddetçe o silahlar Kürtlerin güvencesidir" demişti.

İşte Zana’nın bu sözler tartışmanın fitilini ateşledi. Zana'ya değişik kesimlerden tepki yağarken en sert eleştirilerden biri Kürt aydın ve siyasetçi Kemal Burkay'dan geldi.

30 yıl süren sürgünle ağır bedel ödeyen ama şiddete asla yeşil ışık yakmayan Kemal Burkay, Leyla Zana'nın sözleri karşısında net tavır sergiledi.

“Tam Tersine Silahlar Çözümü Zorlaştırıyor”

Burkay, "Silahlar Kürt halkı için bir sigorta değil. PKK'nın silahları değil. Tam tersine ben silahların çözümü zorlaştırdığı kanısındayım. Hele hele bu aşamada silahların hiçbir hizmeti olmayacağı kanısındayım. Ama biliyorsunuz öteden beri şu andaki kazanımları bile PKK'nın silahlı mücadelesine bağlayan kesimler var. Öyle iddialar var. Bunu doğru bulmuyorum. Bu son derece yanlış bir görüş" dedi.

“Darbecilerin Bile Yargılandığı 2012 Türkiye’sinde Sorunlar Konuşarak Çözülebilir”

Darbecilerin yargılandığı 2012 Türkiye'sinde her türlü sorunun silahla değil, konuşarak çözülebileceğine dikkat çeken Burkay, şunları söyledi:

"Yani şu anda PKK ne istiyor, BDP ne istiyor? İstedikleri demokratik özerklik. Diyorlar ki sınırlara gerek yok. Herhangi bir bayrağa gerek yok. Resmi dil Türkçe olsun. Öyle ise bu kadar asgariye çekilmiş talepler için dağda silahlı güç bulundurmaya ne gerek var? Ölmeye ve öldürmeye ne gerek var? Biz bunu Kürt halkı olarak pek ala siyasal çalışmamızla barışçıl demokratik yöntemlerle yapabiliriz. Şu 2012 yılında dünya koşulları buna çok uygun."
BDP’nin Tavrını Eleştirdi

Terör örgütün, Kürt halkının temel taleplerini savunmadığını belirten Burkay, BDP'nin tavrını da eleştiriyor.

Kemal Burkay, "O zaman bu çatışma kime yarıyor? Bu çatışma Kürt halkına yaramıyor. Bu çatışma Türkiye'de ortalığın gergin olmasını isteyen güçlere, derin devlet unsurlarına yarıyor. Hala bir darbe umudu peşinde koşanlara yarıyor. Bu nedenle onları sağlam bir muhatap olarak görmüyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: TRT


Bu haber 637 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,453 µs