En Sıcak Konular

'İnönü, Beşiktaş'ın elinden alınabilir'

12 Ocak 2012 16:55 tsi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapılıp yapılmaması üzerine büyük tartışmaların yaşandığı Fi-Yapı İnönü Stadı ile ilgili önemli bir açıklama daha yaptı.

Bakan Günay, Anıtlar Kurulu'nun Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün yeni stat projesini yapabilir onayına karşı çıkarken, tepkilere neden olmuştu.

Kanal a'daki "Görüş Farkı" programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İnönü Stadı'nın yıkılarak aynı yere yapılmasına karşı çıkarken Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nü koruduğunu, stadın yıkılması durumunda Beşiktaş'ın elinden alınabileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Beşiktaş İnönü Stadı'nın geleceğine ilişkin ilginç açıklamalar yaptı. Günay, stadın yeniden yapılmak istenmesi durumunda Beşiktaş kulübünün elinden alınabileceği mesajını vererek şunları söyledi:

"Yıkalım yeniden yapalım derseniz zor durumda kalırsınız. Stadın altında araba geçecek kadar sarayın tünelleri var. Altına otopark yapamazsınız. Tarihi varlıklar çıkar. Korkarım o zaman üstüne de stadyum yapamazsınız. Mevcut stad tehlikeye girer. 1939'da tek parti dönemi var. "yapın" demişler yapılmış. Şimdi ise sivil toplum var, tarih duyarlılığı var. Korkarım mevcut staddan da olursunuz. Aslında ben Beşiktaş'ı koruyorum."

Günay, İnönü Stadı'nın ilk haliyle kalması veya kültür vahası haline dönüştürülerek Beşiktaş Kulübü tarafından işletilmesinden yana olduğunu tekrarladı.

STADIN İNŞAASINDA OSMANLI-CUMHURİYET HESAPLAŞMASI VAR

Ertuğrul Günay, İnönü Stadı'nın Dolmabahçe Sarayı'nın hemen arkasına yapılmasının altında "Osmanlı-Cumhuriyet hesaplaşması" yattığını ima etti.

İstanbul'un her yerinin meydan olduğu 1939 yılında Taksim Kışlası'nın yıkılarak stadın yapıldığını hatırlatan Günay, "Bunun iyi niyetli bir davranış olmadığını düşünüyorum. Simgesel olarak sarayın arkasına top sahası yapmak ne anlama gelirse... Bir küçümseme gibi. Orası mücevher gibi yapıların olduğu kentsel sit alanı. Buraya 20 bin kişilik Cumhuriyet döneminin ilk spor kompleksi yapılıyor." diye konuştu.

Takım fanatizmi olmadığını Göztepe'ye üye olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay, "Beşiktaş'a da sempatim vardır. Halkçılığı önemseyen bir insanım. Galatasaray ve Fenerbahçe daha aristokrat olarak anlatılırdı." diyerek sözlerini tamamladı.

(CİHAN)

Bu haber 603 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,423 µs