En Sıcak Konular

AGİT Kazakistan'daki seçimi takibe aldı

12 Ocak 2012 13:07 tsi
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Kazakistan'ın Janaözen şehrindeki oy verme işlemini mercek altına alacak.

AGİT Parlamenterler Meclisi Gözlemciler Misyonu Başkanı Joao Soares, 15 Ocak'ta Kazakistan'da yapılacak seçimlerde Mangıstau eyaletine bağlı Janaözen şehrindeki oy kullanma durumu ile yakından ilgilendiklerini söyledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjhan Kazukhanov ile bir görüşme gerçekleştiren Soares, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, toplantının kendileri açısından en önemli sonucunun Janaözen şehrine bir gözlemci gönderme konusunda varılan anlaşma olduğunu söyledi.

Janaözen şehrinde 31 Ocak 2012'ye kadar uygulanan olağanüstü hal dolayısı ile şehre giriş ve çıkışların izne tabii olduğunu hatırlatan Soares, ''Buraya bir gözlemci göndermemiz konusunda bize izin veren Kazakistan Dışişleri Bakanlığına teşekkür ediyorum'' dedi.

Kazakistan'ın tamamında halkın özgürce oyunu kullanmasını istediklerini anlatan Soares, Kazakistan'ın 2010 yılında AGİT dönem başkanlığı görevini yaptığını hatırlatarak, ''Seçimlerde halkın güven içinde, özgürce oyunu kullanabilmesi AGİT açısından büyük öneme sahiptir. 2010 yılında dönem başkanlığı yapan Kazakistan hükümeti de bunu iyi biliyor'' dedi.

Kazakistan Anayasa Komisyonu bu ayın sonuna kadar uygulanacak olan olağanüstü hal dolayısı ile şehirde oy kullanılmaması yönünde 6 Ocak 2011'de karar almış, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise bu kararı veto ederek Janaözen'deki seçmenlerin de oy kullanmasını istemişti.

Janaözen kentinde, 16 Aralık'ta yapılan bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları sırasında çıkan olaylar sırasında 15 kişi hayatını kaybetmiş, bu nedenle bölgede olağanüstü hal ilan edilmişti.

aa

Bu haber 511 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,808 µs