En Sıcak Konular

'Büyük oyun'da yeni strateji

12 Ocak 2012 11:22 tsi
'Büyük oyun'da yeni strateji Süper gücün savunma öncelikleri yeniden şekilleniyor...

ABD Başkanı Barack Obama 3 yıldır uygulamalı olarak ipuçlarını verdiği askeri stratejiyi sonunda resrnileştirdi. Savunma Bakanı Leon Panetta'nın geçen hafta Pentagon'da duyurduğu strateji orduyu küçülterek güçlendirme, insansız uçak, uzay ve siber uzay teknolojilerine ağırlık vererek savaşın yükünü insandan makinelerin sırtına bindirme ve küresel liderliği bu şekilde sürdürmeyi amaçlıyor. Obarna'nın yeni ordu tarifi şu: "Esnek, çevik, beklenmedik tüm tehditlere yanıt vermeye hazır."

...

Stratejiden çıkan sonuca gelince; Irak ve Afganistan'daki gibi aynı anda 2 cephede büyük miktarda kara gücü olmayacak. Avrupa'daki güçler azaltılacak, karasal hakimiyet denizlere çekilecek. Özellikle deniz ulaşım hatları üzerinde yoğunlaşma olacak. Bu açıdan İran'ın petrol ambargosuna karşılık kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazı yeni stratejinin en yakındaki test alanı.

Panetta "şiddete meyilli hareketler, kitle imha silahlarının yayılması, îran ve Kuzey Kore'nin yıkıcı tutumları, Asya'da yeni güçlerin yükselmesi ve Ortadoğu'da dramatik değişikliklerin savunma önceliklerini yeniden şekillendirdiğini" söylüyor. 'Küresel sorumluluk' adına yakın hedef olarak İran ve Kuzey Kore, uzak hedef olarak Çin menzile giriyor. ABD'nin Çin'i dengelemek için epey zamandır Japonya'ya ilaveten Hindistan'ı yörüngesine alma çabası malum. Ne var ki Hindistan'ı Ortadoğu'ya taşıyıp İsrail'le müttefik yapan ABD'nin yeni stratejiyi düşmanca bulan Çin'le işi o kadar da kolay değil. Bırakın Çin'i bloke etmeyi, îran'ı tecrit politikası bile tersinden Pekin'i ABD'nin nüfuz alanına sokuyor. Hürmüz'ün kapatılması ihtimaline karşı alternatif enerji arayışına giren Çin, hafta sonu Başbakan Ven Ciabo'yu ABD'nin Körfez'deki müttefiklerine gönderiyor. Amerikan müdahaleciliğinin aksine Çin'in tarafsızlık politikası Ortadoğu'ya girmesini de kolaylaştırıyor. ABD'nin îsrail'e koşulsuz desteği, geçmişte Rusya'nın bölgede müttefik bulmasını kolaylaştırdığı gibi şimdi de Çin'in işine yarıyor.

Fehim Taştekin / Radikal (İlgili kısım)Bu haber 1,701 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,355 µs