En Sıcak Konular

Savaş gemisi gönderiyorlar

9 Ocak 2012 14:38 tsi
Savaş gemisi gönderiyorlar İsrail Donanması savaş gemilerini petrol kuyularına gönderiyor.

İsrail Donanması’nın Akdeniz'deki petrol arama platformlarının çevresine savaş gemileri göndermeye hazırlandığı bildirildi.

Haaretz gazetesinin edindiği bilgiye göre, İsrail Genelkurmay’ı birkaç ay kadar önce, Akdeniz’de petrol arama platformlarının koruması için buralara savaş gemileri göndermeye karar verdi.   

Birkaç ay önce alınan bu karar öncelikle Tamar, Leviathan ve Yam Tethys sondaj platformları için geçerli olacak. İlerleyen dönemde yeni sondaj kuyuları açılması durumunda, askeri koruma buralara da genişletilecek.

Gazeteye konuşan Donanma yetkilileri, İsrail savaş gemilerinin binlerce saatlik operasyon süresine denk geleceğini de sözlerine ekledi.

Yetkililer ayrıca sondaj kuyularının sadece Donanma tarafından korunmayacağını , İsrail Hava Kuvvetleri’nin de bir saldırı anında harekete geçmeye hazır uçaklar bekleteceğini söyledi

ŞU AN ŞİRKETLER KORUYOR

İsrail’in söz konusu petrol kuyuları 12 millik karasuları sınırının dışında ancak 70 millik münhasır ekonomik alanının içinde bulunuyor. Normal zamanda kuyuların korunması işleten şirketlerin sorumluluğunda. Petrol şirketler de çoğunlukla emekli İsrailli askerlerin yönetimindeki özel güvenlikçilere güveniyor.

Üst düzey bir Donanma yetkilisi, “Münhasır ekonomik alan, İsrail’in sınırlarının üç katına çıkması anlamına geliyor ancak aynı zamanda hem kuyular ve orada çalışanlar için hem de geniş anlamda İsrail’in enerji güvenliği için bir tehdit yaratıyor” dedi. Yetkili kuyulara düzenlenecek olası bir saldırının bir kabus senaryosu olacağını belirtti.

Dolayısıyla Donanma filosu, önümüzdeki dönemde her yıl iki yeni savaş gemisi eklenerek genişletilecek. Yine de kuyuları güvenceye almak için çok sayıda yeni gemiye ihtiyaç olduğu ve bunun maliyetinin çok yüksek olacağı belirtiliyor.  


Bu haber 1,235 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,894 µs