En Sıcak Konular

Asker 'akredite denetçi' istedi

8 Ocak 2012 14:04 tsi
Asker 'akredite denetçi' istedi Yeni Sayıştay kanunuyla TSK ve MİT gibi güvenlikle ilgili kuruluşların kapılarının sivil denetime açılması, karargahta rahatsızlık yarattı.

Genelkurmay, "kozmik bilgi" gerekçesi ile Sayıştay denetçileri için bir dizi ön şart ileri sürdü.

İnternet andıcı ya da benzeri rutin dışı faaliyetlerin ortaya çıkması açısından da önemli kabul edilen sivil denetimleri yapacak ve askeri mallarla ilgili rapor hazırlayacak Sayıştay denetçilerinin, olağan güvenlik soruşturmasının yanı sıra TSK'nın da güvenlik soruşturmasından geçmesi istendi.

Sayıştay'a gönderilen yazıda "Denetimler esnasında GİZLİ ve ÇOK GİZLİ gizlilik dereceli bilgi ve belgelere nüfuz edecek denetçiler güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış personel olmalı. MY 114-1 (B) Silahlı Kuvvetler İstihbarata Karşı Koyma, Koruyucu Güvenlik ve İş Birliği Yönergesi'nde belirtilen güvenlik belgelerinden uygun olanı taşımalı" denildi. 21 maddelik talep listesi güvenlik kuruluşlarıyla ilgili Sayıştay raporları yönetmeliğinin hazırlanması aşamasında gönderildi. Listede, denetim başlamadan önce yazılı olarak haber verilmesi, Sayıştay elemanlarına askeri personelin sürekli refakat etmesi önerildi. Denetim raporlarında gizli kalması gereken konulara askeri birimlerin karar vermesi gerektiği de savunuldu.

Askerin sivil denetime ilişkin görüşünü, Sayıştay denetçilerinin bilgi ve belge sızdırabileceği ihtimaline göre hazırlaması dikkat çekti. Askeri belge istemeleri halinde sivil denetçilere taahhüt senedi imzalatılması istendi. Sayıştay, gizli bilgilere ilişkin hassasiyeti dikkate almakla birlikte denetçilerin çalışmasını kısıtlayan önerilere karşı çıktı.

Yahya Bostan - Sabah

Bu haber 1,181 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,080 µs